Pardubická galerie sčítá ztráty a prodlouží výstavy
Umění se v době covidové přesunulo do virtuálního světa. I Východočeská galerie v Pardubicích může s návštěvníky udržovat kontakt jenom na internetu. Povinné uzavření pro všechny kulturní instituce trvá zatím do začátku listopadu.
Přerušené výstavy by podle ředitelky Hany Řehákové měly mít prodloužené termíny. „Požádali jsme o to všechny zapůjčitele výstav. U zapůjčeného majetku denně provádíme kontrolu klimatických podmínek a stavu těchto děl. To samé provádíme v případě depozitáře našeho majetku.“
Pohledu na originál se nic nevyrovná
Galerie se na internetu snaží najít témata, která návštěvníky přivedou k zamyšlení i k rozptýlení. Nabízí třeba taky různé kvízy. „Přesto nejcennějším zůstává osobní kontakt s daným dílem. Můžete ho vnímat v určitém prostředí, v určitých souvislostech. Záleží, jak je prezentované, nasvícené, jaká díla jsou v jeho bezprostředním okolí. Snad se k nám návštěvníci rádi vrátí, abychom se mohli těšit z umění, které k životu patří,“ doufá ředitelka.
Čtvrtinu návštěvníků před pandemií tvořily školy a školní skupiny, které do galerie od března prakticky nechodí. Nucené uzavření se citelně projevilo v příjmech. Přesto instituce podle Řehákové myslí na rozšiřování sbírky. „Letos nakoupíme díla o celkové hodnotě přes tři a půl milionu. Půjde o mimořádně důležitá díla z regionálního hlediska i z hlediska kontextu českých dějin umění.“
Související
-
Tipy na víkend: on-line výstavy, autokino, internetová dílna
Kam o víkendu? Přijďte se podívat na výstavu hraček, oslavte 200 let od narození Boženy Němcové nebo soutěžte s orlickoústeckým muzeem, a to vše zvládnete třeba z obýváku.
-
Budujeme a bouráme. Jaké byly Pardubice za normalizace?
Starý známý svět se z velké části přesunul na internet. Východočeské muzeum v Pardubicích zve na webové výstavy. Jedna z nich ukazuje krajské město v době minulého režimu.
-
Hurá do přírody! Bezpečné výlety v době koronakrize
Chcete vzít rodinu na výlet, vyčistit si hlavu, odjet na chvíli z města? I v období vládních opatření můžeme vyrazit do přírody!
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka