Budujeme a bouráme. Jaké byly Pardubice za normalizace?
Starý známý svět se z velké části přesunul na internet. Východočeské muzeum v Pardubicích zve na webové výstavy. Jedna z nich ukazuje dnešní krajské město v dobách minulého režimu.
„Snažila jsem se hlavně vyhledat historické fotografie, které nejsou na webu tak známé. Ta 70. a 80. léta pamatuje ještě většina lidí. Některá místa si spojují se svým dětstvím, s výbornou zmrzlinou anebo třeba s hezkým barmanem, který obsluhoval v Korzu. Ráda bych v návštěvnících tyto vzpomínky při pohledu na fotografie vyvolala,“ říká kurátorka Veronika Schiebelová.
Fotka jako němý svědek
Výstava Pardubice budovatelské zachycuje taky zajímavé události jako třeba asfaltování třídy Míru anebo odhalení Leninovy sochy na dnešním náměstí Republiky. Lidé si taky vybaví původní podobu Prioru jako svého času největšího obchodního centra na východě Čech. Vzpomínky se s režimem přitom vůbec nemusí pojit.
Podle kurátorky se už našli lidé, kteří posílají své vlastní fotografie. Se starými snímky Pardubic v jakékoliv podobě se může přihlásit každý.
A jak vůbec Veronika Schiebelová hodnotí nový fenomén výstav na síti? „Při webové výstavě můžeme kolikrát ukázat i věci, které bychom jinak nemohli tak často anebo na tak dlouhou dobu vystavovat. Sice se hodí do takovýchto situací, ale stejně si spousta lidí cení víc živého příchodu do prostor muzea. To navíc v našem případě sídlí na zámku,“ myslí si.
Související
-
Pohlednice zachycují 150 let proměny Pardubic
Nová kniha Jana Pleskota a Jana Řeháčka nabízí stovky historických záběrů na Pardubice. Ty dokumentují vývoj jednotlivých míst ve městě od 70. let 19. století.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.