Tipy na víkend v Pardubickém kraji: otevření Gočárovy galerie v Pardubicích nebo Hudební festival Slatiňany

22. červen 2023

Kam o víkendu? Máme pro vás tipy na zajímavé výlety i akce. Přijďte se podívat na novou výstavu v hlineckém Betlému, užijte si městské slavnosti v Holicích nebo zajděte na keramické trhy do Heřmanova Městce.

V pátek v památkové rezervaci Betlém v Hlinsku začíná nová výstava s názvem Probuzený poklad. Seznámíte se na ní s historickou i současnou výrobou žinylkových textilií na Hlinecku. Výstavu najdete až do konce října v Pickově domu.

Jak se proměnily pardubické mlýny?

Na slavnostní otevření Gočárovy galerie v areálu pardubických Automatických mlýnů se můžete přijít podívat v pátek od 16 hodin. Speciální program je připravený až do neděle. Pro návštěvníky jsou nachystané komentované prohlídky budovy, výtvarné workshopy, přednášky o proměně areálu i různé koncerty.

Filmové slavnosti v Holicích

Na víkend jsou v Holicích naplánované městské slavnosti s filmovou tematikou. Akce začne v pátek v 17 hodin a potrvá až do sobotního večera. Těšit se můžete na vyprávění režiséra Zdeňka Trošky nebo na vystoupení hudební skupiny Ready Kirken, Jaksi Taksi, Metanol a dalších. Část programu bude navíc věnovaná oslavám výročí 110 let od otevření sokolovny.

Vzpomínka na Ležáky

V neděli si můžete připomenout 81. výročí vyhlazení osady Ležáky. Akce začne v 8:30 celebrovanou mší u muzea na území bývalé osady. V rámci pietního aktu zazní státní hymna, modlitba za oběti a vystoupí pěvecký sbor Zvoneček Základní umělecké školy Slatiňany. Program završí vojenští parašutisté v 11:30 seskokem do prostoru u mohyly.

Na svahu původní obce Ležáky stojí hrobodomy jako připomínka vypálené vesnice

Hudební festival: poslední koncert

V sobotu si můžete poslechnout poslední koncert Hudebního festivalu Slatiňany. Klasické i populární melodie v podání Žesťového kvinteta pardubických filharmoniků zazní od 19 hodin z pódia i oken slatiňanského zámku. Součástí akce bude také výstava fotografií Jana Kočičáka Kočího.

Nejen keramické trhy

Na náměstí Míru v Heřmanově Městci budou v sobotu keramické trhy. Od 9 hodin tam uvidíte výrobky nejen keramiků a hrnčířů, ale také košíkářů, šperkařů, řezbářů a dalších řemeslníků. Po celý den budou navíc hrát různé kapely, jako je Mrákotínka, Covertrio z Tábora nebo SmartBand.

Kaple, koncert i hasiči

Do Ústí nad Orlicí se v neděli od 14:30 můžete vydat na Knapoveckou pouť. Začne komentovanou prohlídkou hřbitovní kaple v Knapovci, po které bude následovat mše svatá v kostele svatého Petra a Pavla. Od 16 hodin je pak na louce pod kostelem naplánovaný koncert kapely Kalumet a celou akci zakončí ukázka požárního útoku místních hasičů.

Spustit audio

Související