Toulky naším krajem 19.8.2009

6. prosinec 2011

V Toulkách naším krajem se tento týden vydáme do Krasíkova, malebné obce 14 km od Lanškrouna. Zde se na nevysokém pohorku nad Moravskou Sázavou ukrývají zbytky kláštera Koruna sv. Marie.

Klášter byl založen Borešem z Oseka již roku 1267, který sem pozval mnichy z řádu augustiniánů eremitů. Jedná se tedy o nejstarší fundaci řádu augustiniánů eremitů na Moravě (tato část naší země dříve spadala pod Moravu). Korunský klášter se stal kulturním a duchovním centrem nově kolonizovaného kraje, a proto byl hojně obdarováván svým zakladatelem Borešem i jeho nástupci. Výsady kláštera potvrdil v roce 1364 český král Karel IV. a později i král Václav IV. Za husitských válek byl klášter zpustošen, následně obnoven, ale původního významu již nedosáhl. Definitivnímu zániku kláštera pak vedla luteránská reformace kolem roku 1550. Poutní odkaz Koruny převzal nedaleký Rychnov a nový klášter byl časem též vystavěn v Moravské Třebové.

Od té doby postupně klášter chátrá. Do dnešních dnů se z klášterního komplexu zachovaly pouze zbytky původně zřejmě raně gotického jednolodního kostela, který po roce 1484 prošel pozdně gotickou přestavbou. Z dalších klášterních budov se nedochovalo nic, pouze na severní straně kostela je patrné navázání, které odkazuje na další předpokládané budovy konventu. K vidění je též dřevěná zvonice, ale ta byla k pozůstatkům kostela přistavena až v novověku.

Další turistický "špek" tedy klášter Koruna sv. Marie v Krasíkově můžete v pořadu Toulky naším krajem objevit ve středu 19. srpna po 17. hodině. O týden později vás Filip Novotný zavede do Choltic do zámecké kaple sv. Romedia z Thaur. Spolu také navštívíte krásnou zámeckou oboru.

Nezapomeňte, že i Vy se můžete stát spoluautory našeho pořadu. Na Vaše náměty a tipy na zajímavá místa čekáme na mailu tomas.klement@rozhlas.cz nebo na adrese Toulky naším krajem, Český rozhlas Pardubice, Svaté Anežky České 29, Pardubice, 53002.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.