Tradice skleněných vánočních ozdob
Osmdesátiletá tradice firmy Vánoční ozdoby, DUV družstvo Zdobín, dnes Horní Bradlo a Dvůr Králové – jsou ručně foukané a malované skleněné vánoční ozdoby.
V roce 1931 se konala zakladatelská valná hromada sklářského družstva pro výrobu vánočních ozdob se sídlem ve Zdobíně u Dvora Králové n. L. Od tohoto dne se datuje nepřetržitá existence firmy Vánoční ozdoby, DUV-družstvo.
Forma družstva dovolila firmě vyrábět i po roce 1948. Navíc tehdejší režim pod ní převedl i sklárny původně soukromé. Tak se stalo, že sklárny na Vysočině, v Horním Bradle a v Trhové Kamenici, získaly novou výrobu a nového majitele. V devadesátých letech v rámci restitucí byly některé provozovny vráceny.
V současnosti provoz v obci Zdobín je zastaven, ale družstvo úspěšně pokračuje ve větších provozovnách ve Dvoře Králové a v Horním Bradle.
Ručně se vyrábí více než 80 000 vánočních ozdob, asi v 600 barevných odstínech, každý barevný odstín má 3-6 efektů.
Jana Davidová natočila reportážní dokument, ve kterém na začátku držela několik úzkých skleněných trubiček a na konci půvabné zdobené koule, zvonky, šišky či ptáčky a labutě. Vytvořily je šikovné ruce žen. O historii výroby hovoří M. Šorma, R. Secká, o své práci hovoří pracovnice v jednotlivých částí výroby.
Kolekce vánočních ozdob byla v roce 1935 na světové výstavě v Bruselu oceněna udělením ceny Grand Prix. V roce 1958 na světové výstavě v Bruselu foukané vánoční ozdoby získaly zlaté medaile EXPO 58.
Družstvo výroby skleněných ozdob touží, aby ve Zdobíně, v prostorách prvorepublikových dílen, bylo zřízeno muzeum o historii vánočních ozdob i malá ukázková dílna. Hradecký úřední šiml však na poslední chvíli našel chybu v návrhu na dotaci z evropských fondů a nebyla vůle dát chybu opravit.
Tradice výroby vánočních ozdob ze skla byla založena ve 2. polovině 19. století. Tehdy lidé začali zdobit vánoční stromek. Do té doby se v českých domácnostech stavěl typický betlém.
Zvyk vánočních stromků přišel z Německa a traduje se, že poprvé vánoční strom stál v domě K. Liebicha, ředitele Stavovského divadla v Praze kolem roku 1812. Ozdobil ho spoustou svíček a dárečků pro své přátelé. Tento zvyk viděl v Bavorsku, přátele chtěl stromkem překvapit a poděkovat.
V českých domácnostech se zvyk ozdobeného vánočního stromku ujal až před koncem 19. století. V domácnostech se nejdříve vyráběly skleněné perly a z nich ozdoby na stromek. Nejoblíbenějšími se staly před první světovou válkou.
Po válce došlo téměř k likvidaci této výroby v důsledku japonské konkurence. Ale šikovnost domácích pracovníků byla využita k zavedení nového typu vánočních ozdob, k výrobě ručně foukaných a malovaných skleněných vánočních ozdob.
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.