Trousil moudra, spal s kohouty, chtěl být vidět. Teď Krychlič září ve filmu

28. březen 2022

Byl nepřehlédnutelný. Patřil k Pardubicím, speciálně k nádraží. Mnohem blíž a z různých pohledů ho můžete poznat díky filmu dokumentaristky Silvie Dymákové. Běží na internetu.

„V roce 2012 jsem s ním měla první kontakt. Tehdy jsem dokončovala dokument Šmejdi, ale Václav mi ležel v hlavě. Nejdřív natáčení odmítnul, pak ale přišel na premiéru Šmejdů a od té doby se to všechno začalo dít,“ vzpomíná.

Pábitel, sběratel, snílek

Pro mnohé byl Václav Kulhánek alias Krychlič ztělesněním slova pábitel. „Tohle slovo naskakovalo spoustě lidí, kteří třeba úplně nevěděli, o koho jde a jenom ho viděli. V soukromí sbíral vinyly, miloval americkou country hudbu. Taky sbíral VHS kazety. A Václav si velmi rád tvořil jistou část své reality. Vytvářel si svůj krásný vesmír. Měl potřebu si život ve své hlavě dělat krásnější. Občas měl tendenci negativní věci vytěsňovat.“

Na nádraží chodil, aby byl vidět. „Nechtěl být sám, vyhledával společnost. Jeho způsob navazování kontaktů nebyl úplně šťastný. Moc to neuměl. Byl to ale sečtělý člověk. Ve správnou chvíli používal spoustu mouder a citátů. Věci uměl perfektně pojmenovávat. S jeho citáty se snažíme pracovat na Krychličově facebooku. Postupně reálné věty zveřejňujeme. Mnoho z nich taky zazní ve filmu přímo z jeho úst.“

Zpráva o jeho úmrtí přišla loni v březnu podle Dymákové jako blesk z čistého nebe. „Nesla jsem to překvapivě špatně, jako kdybych ztratila až člena rodiny. Odchod určitě přebolel. Přes tu bolest jsem se dostala do jakési fáze smíření. Možná jsme si teď ještě blíž než předtím. Je pořád se mnou. Stal se do jisté míry mou součástí. Vzpomínám na něj s úsměvem a velkou láskou.“

Výstřední kluk z plakátu

Dokument není určený primárně pro distribuci v kinech. K vidění bude na internetu od 29. března na Krychličově stránce. „Má asi 80 minut a z velké části ho Václav točil sám. Měl ode mě půjčenou kameru a natáčel fragmenty života, které mu přišly zajímavé. Jeho odchod nakonec změnil celou koncepci snímku. Dokumentární film o něm vyprávím já. Budou tam situace, ve kterých byste si Václava ani neuměli představit. Třeba ve chvíli, kdy jde na třídní sraz.“

V kinech budou jenom omezené projekce s besedami. Dymáková potvrdila, že se Krychlič stane zahajovacím filmem letošního ročníku letního kina v Pardubicích.

Pozornost poutá rozhodně filmový plakát, na kterém je Krychlič v červeném saku s motýlkem. „Tváří se trochu samolibě a v ruce drží kohouta. Doma měl tak přes deset kohoutů a slepice. Svým nejoblíbenějším kohoutům říkal Karel. Když mu bylo smutno, údajně obejmul Karla, přikryl ho peřinou a usínal s ním.“

autor: Jakub Malý
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.