U Přelouče vznikají tůně pro obojživelníky. Město je platí z vybraných pokut
Ochránci přírody v těchto dnech staví u Přelouče tůně pro obojživelníky. Dostali na to peníze z pokut za černé skládky nebo nedovolené kácení
Ve Štěpánově u Přelouče mají ochránci přírody napilno. Na louce u dětského hřiště budují soustavu deseti tůní pro obojživelníky. Společný projekt města Přelouče a spolku Pestré Polabí má přispět k lepšímu zadržování vody v krajině a také k větší biologické rozmanitosti území. Úpravy terénu jsou natolik rozsáhlé, že je nejde dělat ručně.
Louka má rozlohu několik hektarů. Bagr v místě modeluje terén a hloubí tůně, které nejsou vůbec malé. „Může to být jako potencionální útočiště pro celou řadu ať už bezobratlých živočichů, vodních rostlin, případně obojživelníků, jako je skokan hnědý,“ říká Michal Hrubeš ze spolku Pestré Polabí.
Bagry využívají zimní klid
Podle něj není náhoda, že stavba tůní začala teď v únoru. „Abychom nepoškozovali rostliny a živočichy, kteří tady mohou být, třeba ty skokany hnědé, kteří jsou teď zalezlí na zimovištích. My tady můžeme v klidu pracovat a nezabíjet je.“
Čtěte také
Uprostřed některých tůní je vidět kopeček. Michal Hrubeš vysvětluje, proč tomu tak je: „Nechci říkat, že je to úplně pohledový prvek, protože opět tam dochází k nějaké diverzifikaci prostředí. Původně tady byla jenom plochá kulturní louka, ale ta estetická stránka věci je také důležitá.“
S nápadem postavit tůně přišli lidé přímo ze Štěpánova, z místní osadní komise, potvrdil jeden z nich – Štěpán Bartoš: „Je to štěpánovská louka, je to pozemek, který patří městu, a je to pozemek, na kterém je z hlediska územního plánu stanoveno lokální biocentrum, takže tady se v podstatě nic stavět nedá. Tady ta louka je akorát dvakrát do roka sekala, jinak z ní žádný užitek nebyl.“
Ochránci přírody tady nové tůně budují s podporou města Přelouče. To na akci vyčlenilo 250 tisíc, jde o peníze z fondu životního prostředí. „Peníze pocházejí z vybírání přestupků především od fyzických osob a jsou to přestupky v oblasti životního prostředí, jako jsou třeba černé skládky, spalování odpadu a jiné,“ říká Jan Feranec z přeloučského úřadu.
Ochránci přírody by se o soustavu místních tůní měli starat po dobu příštích deseti let.
Související
-
Nové tůně, chodníčky i pozorovatelna. Bývalá střelnice u Podhůry láká obojživelníky i turisty
Agentura ochrany přírody a krajiny ČR dokončila revitalizaci potoka Podhůra v bývalé střelnici lidových milicí u Rabštejnské Lhoty v Chráněné krajinné oblasti Železné hory.
-
S vodou se do lesa vrací život. K meandrujícímu Zádolskému potoku přibylo 25 tůní
Před rokem spustily Lesy ČR akci Vracíme vodu lesu. Jejím cílem je narovnané lesní potoky vrátit zpátky do původních řečišť a tím pomoci lépe zadržovat vodu v krajině.
-
Nechtěná pestrost? Dokument o spolku, který zachraňuje přírodu na Pardubicku
Třetinu živočišných druhů ohrožuje vyhynutí. Jsou zařazeny na červený seznam. Autorka Kateřina Hrochová natáčela se spolkem, který na Pardubicku navrací druhy do přírody.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Útoky na opozici i LGBT. ‚Orbán míří k volební prohře a snaží se získat hlasy konzervativců,‘ říká analytik
-
OVĚŘOVNA: Trump zatím vakcíny mRNA na covid nezakázal, podle lékového úřadu jsou bezpečné
-
Náhrada za Bradáčovou? Štěpánek je prý zdatný a poctivý, zachovat chce hlavně nezávislost
-
Expert: Evropa kupuje z Ruska víc jaderného paliva než před válkou. Je těžké vyhnout se Rosatomu