Nechtěná pestrost? Dokument o spolku, který zachraňuje přírodu na Pardubicku

5. leden 2025

Necelou třetinu živočišných druhů ohrožuje vyhynutí. Jsou zařazeny na takzvaný červený seznam. Důvodem je – vedle jiných – ztráta pestrosti, takzvané biodiverzity. A protože příroda nezná hranic, rozmanitost mizí ze státních i soukromých pozemků. Autorka Kateřina Hrochová natáčela se spolkem Pestré Polabí, který na Pardubicku navrací druhy do přírody. Kde začíná zájem přírody a kde zase zájem soukromých vlastníků? Poslechněte si dokument Nechtěná pestrost.

Pestrost přírody a krajiny v České republice stále klesá, daří se ji udržovat v chráněných územích, ale ve volné přírodě ne. „Můžeme si říct příklad na ovocných sadech, kde pokles opylovačů nutí pěstitele hledat náhradní řešení, takže třeba dováží umělé odchované čmeláky, kteří sady opylují,“ říká v dokumentu Pavel Pešout z Agentury ochrany přírody a krajiny.

Martin Trávníček, předseda spolku Pestré Polabí

Navracet přírodě na Pardubicku pestrost se snaží Martin Trávníček, předseda spolu Pestré Polabí. Je mu teprve 26 let, je to dvoumetrový chlap v montérkách, s mozolnatýma rukama a milým úsměvem. Spolek Pestré Polabí založil se svým bratrem – entomologem a několika kamarády v době covidu. V roce 2023 dostal cenu Josefa Vavrouška za Ekozásek roku. 

„Spravujeme přes 20 lokalit, většinou obecní pozemky, potom minoritně fyzické osoby, na pár lokalitách, tam je to složitější s jednáním,“ popisuje Martin Trávníček v dokumentu. Se spolkem hledá zanedbaná místa na Pardubicku třeba i při jízdě autem. Když takový pozemek najde, zjistí v katastru nemovitostí, komu patří, a zkouší jednat.

Připravil: Kateřina Hrochová
Dramaturgie: Jakub Horáček
Zvukový mistr: Jonáš Rosůlek

Kde všude na Pardubicku spolek Pestré Polabí působí? Jaké druhy se do přírody díky činnosti spolu podařilo vrátit? A jak se spolu daří jednat s majiteli soukromých pozemků? Poslechněte si celý dokument Nechtěná pestrost.

autor: Kateřina Hrochová
Spustit audio

Související