V Cerekvici nad Loučnou si můžete čekání na vlak zpříjemnit návštěvou nádražního muzea
Na malém nádraží v obci Cerekvice nad Loučnou, mezi Litomyšlí a Vysokým Mýtem, je ještě menší muzeum místní dráhy. Malé je možná tím, že sídlí v bývalé osobní pokladně a kanceláři přednosty stanice. Jinak jsou v něm ale stovky exponátů připomínající jak tu nejstarší, tak i nedávnou historii.
Po své práci v něm provází Jiří Rokos. Bodrý pracovník Českých drah rád vypráví návštěvníkům o všech zajímavostech, které v muzeu má. Všechny exponáty sesbíral on sám, rozšiřovat a provozovat muzeum mu pomáhají přátelé, kamarádi a rodina.
Návštěvníci mohou vidět třeba zachovalou starou pokladnu. „Když jsme dolovali okénko ven, našli jsme pod ním mince ze začátku čtyřicátých let. Jinak je tu zásobník lepenkových starých jízdenek a celé vybavení osobní pokladny,“ říká Jiří Rokos.
K vidění je tu i pracoviště výpravčího včetně veřejné telefonní ústředny či přístroje na zabezpečení průjezdu vlaků přes stanici. „Máme i rarity, protože Mýto bylo hodně vojenské. Třeba výstražná znamení nebo zvláštní oděvy při krizových situacích jako je napadení státu nebo živelná pohroma. Tehdy by službu na nádražích převzal vojenský výpravčí v uniformě,“ ukazuje Jiří Rokos.
Nejnovějším exponátem muzea jsou elektronické odjezdové hodiny z 80. let minulého století pro čekárny. Nebo červená, zatím nevzhledná bedna. Je to trezor, 131 let starý. Byl vyrobený ve Vídni a sloužil ve Vysokém Mýtě. Dosloužil na městě, ještě do konce února 2013 ho tam používali. Teď čeká na renovaci.
„Pro mne je důležité zachovat s muzeem i místní nádraží. Je jedno z posledních, které má nezměněnou podobu od doby, kdy existuje. Chci muzeum doplňovat dalšími předměty a zachovat je pro budoucí generace,“ říká sběratel.
A proč Jiří Rokos sbírá železniční historii? „Když vám je zaměstnání koníčkem a máte ho rád, chcete z něj něco uchovat pro budoucí generace. To chci i já,“ říká nadšenec. Jeho muzeum navštíví za rok několik stovek návštěvníků, Jiří Rokos je ochoten provést je muzeum po telefonické dohodě na čísle 724 494 740.
Zvětšit mapu
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Nová sebevražedná taktika. Ruští vojáci se snaží prorazit ukrajinské linie na ‚železných koních‘
-
Smrt horolezkyně Kolouchové nezpůsobil výbuch kyslíkové lahve, tvrdí agentura. Vracela se do tábora
-
Nekouřit a pozor na ještěrky. Jak by se měl návštěvník chovat v národním parku a kde si užít přírodu
-
‚Netušili jsme, že je to skutečné místo.‘ Rodina z USA po desetiletích zjistila, že má model kaple z Radhoště