V Lanškrouně mají novou městskou architektku. Ráda se radí s lidmi
Menší města tenhle post nemusí obsazovat. Spousta z nich to dělá z vlastní iniciativy. Na konci minulého roku vyhlásilo i město Lanškroun výběrové řízení na nového městského architekta. Od dubna se této funkce zhostila Pavla Sommerschuh.
Pavla Sommerschuh popisuje, co obnáší práce městského architekta: „Jde často o externě zaměstnané architekty, kteří tam občas dojíždějí. Součástí jejich práce je pomáhat městu udržovat strategii a linii architektury, vybírat kvalitní zpracovatele projektových dokumentací, dohlížet na celkovou koncepci města. Chystají vyjádření k soukromým i veřejným stavbám. Aktuálně za mnou v Lanškrouně přicházejí stavebníci s rodinnými domy, firmy při rekonstrukci haly. Posuzuju architektonický výraz a navrhujeme vhodnější řešení venkovního vzhledu, fasád a podobně.“
Debaty mají smysl
Prezentovat architekturu veřejnosti je podle ní zásadní. „Lidé se dozví včas, co se bude dít a můžou vznést připomínky ještě před dokončením. Pomáhá to porozumění projektu a nakonec je i kvalitnější, protože se vychytají chyby. Sice to je pro architekta víc práce, ale veřejnost výsledek daleko lépe přijímá. Jsem tedy velký zastánce veřejných projednání, Dnů architektury a podobně. I v Lanškrouně s nimi mám pozitivní zkušenost. Ani jednou nebyly extrémně negativní hlasy.“
Čtěte také
Sommerschuh je rodačka z Valašského Meziříčí, která žije v Pardubicích. Cesta přitom vedla přes Prahu a Finsko. „Život člověka zavede do různých míst. V Lanškrouně městského architekta hledali. Věděla jsem, že je v Pardubickém kraji, kde jsme se chtěli usadit. S prací ve městech jsem měla dlouholeté zkušenosti jako projektový architekt. Potkávala jsem se tak z druhé strany s městskými architekty. Připadalo mi to jako fajn pozice a vyhrála jsem výběrové řízení.“
Na internetu o ní koluje charakteristika: Kudrnatá energie z Moravy, co věci ráda promýšlí. „Pracovala jsem v jedné firmě a měli jsme o sobě napsat větu na web, kterou vymyslel můj manžel. A věta pořád žije,“ usmívá se.
Související
-
Proměny Lanškrouna: Kulturní dům, poliklinika, výhledově koupaliště a sportovní hala
Třetí období na radnici rozjel starosta Radim Vetchý. Kromě velkých akcí by rád dotáhnul do konce i stezku z centra k rybníkům.
-
Lanškroun chce vyhláškou zamezit rušení nočního klidu u rybníků
Lanškroun vydal vyhlášku o zákazu rušení nočního klidu u Lanškrounských rybníků. Pořadatelé akcí a provozovatelé restaurací musí od půlnoci zajistit, aby hosté nehlučeli.
-
Tabáková továrna v Lanškrouně zaměstnávala tisíce žen
V druhé polovině 19. století bylo Lanškrounsko málo bohatým regionem. Pak tam ale postavili Státní tabákovou továrnu. Neobyčejně moderní provoz dal práci tisícovkám žen.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.