V Pardubicích přistál americký tanker KC-135. Posiluje východní hranice NATO

5. květen 2022 17:20

Krátce před 16. hodinou přistál v Pardubicích americký tanker KC-135 Nebraské národní gardy. Tento letoun určený k doplňování paliva ve vzduchu a jeho posádka prověří, zda schopnosti a podmínky letiště letadlu vyhovují.

Cvičení je součástí opatření k navýšení obranyschopnosti východní hranice Aliance. „Pardubické letiště je připravené poskytnout podporu spojeneckým letounům, a to včetně těch, které jsou určeny ke strategické přepravě na dlouhé vzdálenosti,“ vysvětluje velitel Vzdušných sil Armády České republiky generálmajor Petr Mikulenka.

V minulosti na pardubickém letišti tankery KC-135 už operovaly, a to například v rámci každoročního cvičení Ample Strike. Letiště taky v minulosti dokázalo odbavit a poskytnout podporu dvěma velkokapacitním letounům a jejich posádkám.

Tankování kdekoli nad Evropou

Společným cvičením tak Spojené státy americké deklarují schopnost poskytovat tankovací kapacity kdekoliv v Evropě. Zároveň Česká republika jako hostitelská země potvrzuje připravenost poskytnout zázemí a zabezpečit podporu spojencům. Aliance tak potvrzuje, že je připravena reagovat na jakékoliv výzvy na východním křídle.

Letoun KC-135 Stratotanker americké armády testuje pardubické letiště

„Spojené státy Americké si stojí za svými aliančními závazky. Tanker KC-135 155. letky Nebraské národní gardy podpoří schopnosti amerických a aliančních vzdušných sil,“ vysvětluje vojenský přidělenec Velvyslanectví USA plukovník James Hackbarth.

Schopnost doplňovat palivo za letu patří k základním dovednostem pilotů. Využívá buďto k taktickým přeletům nebo v rámci misí, které vyžadují větší výdrž letounu ve vzduchu. Odlet tankeru KC-135 je plánován na pondělí 9. května 2022.

autor: pta | zdroj: Armáda ČR
Spustit audio

Související