V Seči na Chrudimsku mají novou výjezdovou základnu záchranné služby

2. červenec 2021 08:14

V Seči na Chrudimsku slavnostně otevřeli novou výjezdovou základnu Zdravotnické záchranné služby. Dosud záchranáři působili v části upravené hasičské stanice v sousedství nové budovy.

Díky lepším podmínkám mohou zajišťovat urgentní zdravotní péči v non-stop režimu, řekl ředitel záchranky Igor Paar. „Dva roky jsme působili v provizorních podmínkách ve vedlejším objektu. Režim byl v denních směnách, to znamená, že sem posádka v 7:00 přijela a v 19:00 odjela. Ode dneška zahajujeme nepřetržitý provoz 24/7, takže každý den v roce denní i noční posádky,“ dodal Paar.

Lékař na zavolání

Na Seči se budou střídat záchranáři bez lékaře. Ten by ve vážných případech přijel k pacientovi z jiné základny. Podle hejtmana Martina Netolického (3PK/ČSSD) sečská záchranná služba pokrývá odlehlou oblast s městy Seč, Třemošnice a Ronov a mnoha vesnicemi a řeší problém „bílých míst“. Záchranáři mají podle předpisů na příjezd k pacientovi maximálně 20 minut.

Výstavba nové stanice stála Pardubický kraj asi 19,5 milionu korun, pozemek poskytlo město Seč. Hejtmanství se na investici snaží získat dotaci z evropského programu React EU. Podle Paara se síť základen záchranky zatím nebude rozšiřovat do dalších míst. Některé nynější stanice se ale modernizují a přemísťují ve městech do lokalit, které mají lepší dopravní napojení.

autoři: pta , kop
Spustit audio

Související