Velký křest pro Východočeský akademický orchestr: studenty podpoří ostřílení muzikanti
Sbor na Univerzitě Pardubice? Funguje. Orchestr? Pomalu se rozehrává. Čeká ho premiérové vystoupení na veřejnosti. Představí se na vánočním koncertu.
„Historie orchestru je trochu delší. S dirigentem Jakubem Piklou jsme už dřív nějaké projekty dělali. Líbilo se nám dohromady s muzikanty. Řekli jsme si, že z toho uděláme něco většího. Fakulta chemicko-technologická nám poskytuje prostory, na koncert nám univerzita poskytne aulu,“ pochvaluje si spolupráci se školou spoluzakladatel orchestru Jan Hrubeš.
On sám ještě neví, jestli jednou dá přednost chemii, anebo se přikloní k vědě. „Kočovný život muzikanta se těžko kloubí s rodinou. Chtěl bych mít trochu klidu. Zatím se k muzice kloním, ale třeba postupem času přejdu zpátky k chemii. Teď jsem v posledním ročníku magisterského studia. Orchestr hodláme provozovat i nadále.“
Na oříšky Louskáček
Vánoční koncert bude ve čtvrtek 20. prosince v 19 hodin v univerzitní aule. „Na programu bude výběr z Čajkovského suity z baletu Louskáček, hudba z filmu Tři oříšky pro Popelku a Rybova Česká mše vánoční. Bude zpívat i univerzitní sbor.“
V orchestru podle Hrubeše je několik studentů, kteří zkouší už od října. „Pozval jsem i absolventy konzervatoře, členy královéhradecké filharmonie. První zkoušku ve velkém obsazení budeme mít dva dny před koncertem. Začínám mít trému, aby všichni byli na svých místech. Muzikantům věřím, že to zvládnou.“
Východočeský akademický orchestr se soustředí na filmovou hudbu, ale i na hudbu klasickou. Chce změnit rezervovaný pohled většinové společnosti na ni.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.