Virus je zpět. Rybník Buňkov je nutné opět vypustit a 40 tun ryb zlikvidovat

21. červen 2019 13:20

Rybáři musí po necelém roce opět vypustit víc než 50hektarový rybník Buňkov na Pardubicku. Znovu se tam totiž objevil Koi herpes virus, což je onemocnění, které napadá kapry. Jak se virus po několika měsících do rybníku znovu dostal, není jasné.  Jasné je jen to, že desítky tun ryb opět skončí v kafilérii a že bude potřeba znovu nádrž vydezinfikovat.

„Pro nás to znamená velké nepříjemnosti, příroda si nevybírá,“ říká Lucie Jelínková, provozovatelka obecního autokempu u rybníku Buňkov. Současná situace by pro ni prý mohla být i likvidační.

„Naštěstí je to obecní kemp. Doufám, že se za nás postaví obec, protože my  pro to nic víc udělat nemůžeme.“

Vypouštění rybníka dnes začalo a potrvá několik týdnů. Všechno by ale mělo být hotové do poloviny srpna, říká Radek Axmann z krajské veterinární správy: „Mimořádná veterinární opatření zahrnují podobně jako loni likvidaci všech ryb v rybníku a provedení asanačních opatření. Je nařízen systém monitorování ostatních hospodářství.“

Naprosto stejná situace nastala i loni na podzim. Tehdy shazoval vápno jako dezinfekci na dno rybníka vrtulník.

Rybáři podle svých slov nic nepodcenili. „Použili jsme množství 160 tun vápna, jak bylo plánováno, ale bohužel… Teď se bude testovat, jestli ten vir tam přežil, nebo jestli se tam mohl zase dostat nějak jinak,“ říká Josef Kratochvíl z přeloučského rybářství, kterému rybník patří.

Koi herpes virus napadá jen kapry a pro člověka nebezpečný není. Podle provozovatelky kempu Lucie Jelínkové i samotný výskyt viru některé lidi může odradit. „Lidi po loňském roce volali a já jsem je ujišťovala, že když byl rybník vyvápněný, tak by to mělo být v pořádku. Sama jsem špatná z toho, že to tak dopadlo.“

Podle odhadů rybářů v kafilérii skončí kolem 40 tun ryb. Škodu odhadují na tři miliony korun.

autor: Josef Ženatý

Související