Výhodný úvěr na vánoční dárky? Nenechte se ošálit reklamou

3. listopad 2015

Každý z nás chce koupit svým blízkým pod vánoční stromek to nejlepší. Pokud jsou ale jejich přání nereálná a pro nás finančně nedostupná, rozhodně bychom si na ně neměli půjčovat. Je to cesta do dluhové pasti.

Vánoční nadílka je přece každý rok, ale úvěr, který si vezmete na letošní Vánoce, můžete splácet i několik dalších let. To znamená, že i během příštích vánočních svátků vás čeká splácení loňské půjčky. Zvládneme splácet peníze za loňské dárky a ještě nakupovat nové? A cesta do dluhové pasti se před námi pomalu, ale jistě otevírá. Na úskalí spotřebitelských úvěrů nás upozornil finanční poradce Radek Šejvl v Radioporadně.

Úvěry rozdělujeme na účelové a neúčelové. Ty účelové mohou být například na koupi bytu nebo na různé opravy a přestavby. Ale podle Radka Šejvla je důležité rozhodnout se i v tomto případě, jestli není výhodnější vzít si stavební spoření nebo hypotéku.

Půjčit si finance na vánoční dárky, zahraniční dovolené nebo na drobnější předměty do domácnosti je podle finančního poradce Radka Šejvla zbytečné: „Dnešní doba sice hlásá – pojďme si užít, jsme tady jen na chvíli, ale každý z nás si nese následky svého počínání a je zbytečné odvolávat se na reklamní sliby bankovních společností. Ty nám se splácením nepomohou. Lidé by si měli opravdu dobře rozmyslet, co je pro ně výhodné a co ne. Lepší je řídit se heslem, na co nemáme, to nekupujeme. Takový spotřebitelský úvěr je výdaj, který nás velmi zatíží i do budoucna.“

Konsolidace úvěrů

Tento pojem se stává stále známějším. Bankovní společnosti nabízejí to, že si všechny naše úvěry vezmou pod svá křídla a budou s nimi chytře nakládat a využívat svých znalostí v oboru. Nezapomínejme ale ani v tomto případě na to, že banky nejsou našimi spasitelkami a člověk a jeho peníze jsou pro ně jen výhodným obchodním artiklem. Když ale přestáváme splácet, dokážou velmi drsně zasáhnout a svou půjčku tvrdě vymáhat.

Na co je dobré vzít si úvěr?

Musí to mít logiku a pádný důvod. Úvěr na auto, které nemůžeme zaplatit najednou, je možný. Ale je třeba si velmi dobře spočítat, kolik můžeme měsíčně splácet, jaká částka je pro nás ještě únosná, abychom dokázali zajistit běžný chod rodiny. Další úvěry na bydlení nebo přestavbu domu v dalších letech jsou vyloučené. Na to by měli myslet hlavně mladí lidé, kteří chtějí založit rodinu. Co je pro ně důležitější? Drahé auto nebo hezký byt?

Kreditní karta

Je to v podstatě úvěr, který si člověk nechá schválit od banky a může jít do určitého úvěrového rámce. Výhodou je, že díky kreditní kartě můžete získat bonusy za to, že nakupujete v konkrétním obchodě.

Může se to vyplatit lidem, kteří rádi výhodně nakupují a neváhají tomu věnovat čas a úsilí. To je také cílem obchodníků, aby lidé nakupovali v jejich obchodních řetězních, protože se jim tím samozřejmě zvyšuje obrat.

Finanční poradce Radek Šejvl ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Finanční poradce Radek Šejvl varuje před podepisováním smluv narychlo, například přímo v obchodním domě. Někteří obchodníci chybně nazývají kreditní kartu slevovou kartou.

„Není to žádná slevová karta, ale typický spotřebitelský úvěr s poplatky za vedení karty a dalším zákaznickým nekomfortem. Pozor na to, co uzavíráte. V žádném případě nepodepisujte několikastránkové smlouvy, kterým nerozumíte. Nepodléhejte tlaku obchodníků, podle kterých je taková kreditní karta tou nejvýhodnější záležitostí pro vaše nákupy.“

autor: jsl
Spustit audio