Za smrt na Taxisu nemůže překážka, ale souhra událostí a lidský faktor, shodli se experti

20. říjen 2023 12:57

Smrtelný úraz koně na Taxisově příkopu a hromadný pád koní při letošní Velké pardubické nebyl způsobený parametry překážky. Shodla se na tom dvacetičlenná expertní skupina, která analyzovala 133. ročník dostihu. Při něm zahynul 8. října devítiletý ryzák Stuke a zranění utrpěl žokej Martin Liška.

O jednání skupiny informoval Dostihový spolek v tiskové zprávě. „Schůzky se účastnilo téměř 20 členů poradního orgánu a jednoznačně se shodli na skutečnosti, že hromadný pád na Taxisově příkopu a fatální úraz způsobený kontaktem s jiným koněm nebyl způsoben parametry překážky, ale shodou několika nešťastných událostí a vlivem lidského faktoru. Nájezdová rychlost na překážku byla nejnižší od roku 2003, pole koní zaváděl debutant na startovní listině a jezdci nevyužili celé šíře živého plotu," uvedl spolek.

Dostihové závodiště v Pardubicích

Expertní skupina se snažila zjistit, co neštěstí předcházelo. Stuke s žokejem Benoitem Claudicem před překážkou nečekaně zahnul a skákal ji šikmo. Následoval hromadný pád dalších koní. Experti proto doporučili, aby závodiště zřídilo funkci arbitra, který se bude v den Velké pardubické věnovat odborné instruktáži jezdců, kteří nemají s pardubickým závodištěm dostatečné zkušenosti nebo přijíždějí ze zahraničí.

Zvýšení bezpečnosti bez změny překážky

Dostihový spolek pak bude ještě v dalších týdnech hledat možné varianty posílení bezpečnosti koní a jezdců na závodišti. K situaci se vyjádřili také někteří přímí účastníci dostihu, například žokejové Liška a Jan Faltejsek, své názory připojili žokej Josef Bartoš, trenéři Josef Váňa a Čestmír Olehla a zprostředkovaně také žokej Jaroslav Myška.

„Prioritou bude otázka, jak zvýšit možnosti bezpečného překonání živého plotu Taxisova příkopu. Stále otevřená je diskuze o případné instalaci odskokového prvku. Na tuto úpravu překážky jsou totiž názory odborníků i přímých účastníků dostihu stále rozdílné," uvedl spolek.

autoři: pta , zen | zdroje: ČTK , Český rozhlas
Spustit audio

Související