Za týrání zvířat dostali chovatelé z Mladějova podmíněné tresty

12. březen 2019 10:35

Dva chovatelé z Mladějova na Moravě, u nichž policie loni v říjnu objevila 79 zanedbaných psů, byli za týrání zvířat a zanedbání péče o zvíře z nedbalosti odsouzeni k podmíněným trestům. Oběma soud uložil rok vězení s odkladem na tři roky, nesmějí také chovat více než dva psy.

Vyplývá to z rozhodnutí, které si ČTK vyžádala u Okresního soudu ve Svitavách. Zvířata policisté odvezli do tří různých útulků v okolí.

Důchodkyně Růžena Koudelová a její syn Rostislav Koudela chovali ve svém domě psy nejméně od listopadu 2010 do konce října 2018. Nejméně 50 jich drželi po jednom až po třech v kovových klecích a plastových boxech s plochou nepřesahující 0,63 metru čtverečného.

Čtyři měsíce po odebrání je většina z 80 psů z Mladějova stále v útulku

Jeden z téměř 80 psů odebraných chovatelce v Mladějově na Svitavsku

Na konci loňského října veterináři s policisty zabavili ženě z Mladějova na Svitavsku 79 psů, se kterými žila v domě. Zvířata skončila v útulcích, ale najít pro ně nové majitele je problém.

Tím jim zásadně omezili možnost volného pohybu, řádného a pravidelného venčení, psi neměli pravidelný přístup k vodě, přestože byli krmeni suchými granulemi. Zároveň žili v zanedbaných hygienických podmínkách. Další tři desítky zvířat se pohybovaly ve smečce uvnitř domu a trpěli jen o něco méně než psi v klecích.

U všech zvířat veterináři zjistili tasemnici psí, většina trpěla dalšími chorobami a parazity, byla podvyživená a měla přerostlé drápy. Podle rozhodnutí se ve 13 případech jednalo o nevratné nebo těžké poškození zdravotního stavu zvířat, dvě musela být utracena.

Podle ředitele Krajské veterinární správy pro Pardubický kraj Josefa Boháče byl velmi vážně narušen psychický stav psů. „Ani po několikaměsíčním pobytu v útulku se většina psů nedostala k náhradním chovatelům. Opakovaně je vraceli zpět, protože zvířata byla zcela nezvladatelná,“ uvedl před časem Boháč.

zdroj: ČTK
Spustit audio

Související