Zastřešení bazénu už nemusí vypadat jako skleník
Jestliže jste se rozhodli pořídit bazén, je třeba myslet na to, že koupí to nekončí. Bazén je dlouhodobá investice, proto je důležité jeho výběr neuspěchat.
Pokud chcete ušetřit, můžete si stavební přípravy z části udělat sami. Zastřešení je stejně důležité jako bazénová technologie i materiál.
Každý bazén musí obsahovat pískovou filtraci a cirkulační jednotku: osazení tryskami a skimmerem a také potrubí, v kterém je zasazeno čerpadlo a filtrace. To vše nám zajistí cirkulaci a mechanické pročištění vody přes písek. Optimální pH vody je 7,2-7,4. Nechcete-li používat žádnou chemii, pořiďte si salinátor-zařízení, které do vody rozpouští sůl a díky němu se voda desinfikuje.
Rozlišujeme dva typy konstrukce bazénu
Nesamonosné – jámu pro bazén necháte si vyfóliovat těžkou folii s tloušťkou 1,6 až 2 mm. I když je fólie velmi kvalitní, životnost bazénu není tak vysoká.
Samonosné - tloušťka materiálu se pohybuje od 5 mm a výše. Tady můžeme mluvit o životnosti až 50 let. Čím silnější, tím je bazénový skelet více stabilní, lépe vypadá a stěny jsou krásně rovné.
Vysoké, nízké, kulaté, hranaté a červené i hnědé
Sezónu koupání v bazénu v posledních letech prodlužuje zastřešení. „Nejlepší je, když si můžete pořídit zastřešení vysoké, které vám umožní snadnější pohyb. Využíváte tak bazén v plném rozsahu ať je odkrytý, nebo zakrytý,“ podotýká Petr Novotný z bazénového centra.
Pokud máte bazén umístěný před francouzským oknem před obývacím pokojem, tak tam nemůžete nic vysokého umístit. Řešením je pak co nejnižší varianta. Zastřešení bylo dříve vnímáno spíš jako nevzhledný skleník, dnes už to tak lidé nevnímají. Při výrobě už je kladen vysoký důraz na design.
Mít, nebo nemít? „Ten rozdíl je obrovský, jestli zastřešení máte nebo ne, ať už se jedná o ohřev vody, čistotu vody,“ připomněl Novotný. Ale co je nejdůležitější, bezpečnost před utonutím, což ocení hlavně rodiny s malými dětmi.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.