Jak vybrat správný batoh a obuv na výlety? Univerzální batoh neexistuje, boty testujte na rampě
Počasí láká ven a s tím přichází i potřeba vybavit se na výlety. Na co si dát pozor při výběru batohu či outdoorové obuvi? Něž cokoliv koupíte, položte si základní otázky, radí specialista na outdoor Vítek Hruška.
„Základem je vědět, pro koho batoh je, na co ho chcete používat, v jakých podmínkách, co do něj potřebujete dát a kolik chcete investovat,“ říká Vítek Hruška hned na úvod. Podle něj je zásadní především správné nastavení zádového systému, ať už se jedná o batoh pro muže, ženu nebo dítě. Většina kvalitních batohů dnes nabízí také možnost vyzkoušení s reálnou zátěží přímo v obchodě.
Univerzální batoh neexistuje
Přestože zákazníci často hledají jeden batoh na všechno, Hruška varuje: „Jakmile se dostaneme do extrémů, univerzálnost přestává fungovat.“ Pro běžné výlety však doporučuje zvolit střední velikost, tedy batoh s objemem mezi 35 až 55 litry. „Pokud chci vzít méně věcí, tak to zvládnu. Když potřebuji víc, tak se pořád vejdu,“ dodává.
Moderní batohy jsou často vyrobeny z velmi lehkých, ale odolných materiálů. „Díky technologiím jako ripstop je i tenký materiál překvapivě pevný,“ vysvětluje Hruška. Důležité je i to, že většina batohů má integrovanou pláštěnku nebo přípravu pro hydratační systém, tzv. camelbak. „Je to fajn věc, ale musíte se o ni starat, jinak vám vevnitř vyroste plíseň,“ upozorňuje.
Obuv: víc než značka a cena
U bot platí podobná pravidla jako u batohů. „Lidé si často koupí tvrdou botu, která je kvalitní, ale není pro jejich potřeby,“ říká Hruška. Nízké boty jsou podle něj v pořádku pro běžné výlety, zatímco na náročnější túry se hodí vyšší, kotníkové modely. Klíčová je především přilnavost podrážky a správná velikost. „V obchodě si vždy vyzkoušejte obě boty, pořádně je zašněrujte a projděte se – nejlépe po testovací rampě,“ radí.
Proč se i batohy liší podle pohlaví? K čemu jsou u batohů prsní a bederní pásy? Proč levné boty nemusí být špatné a jak je správně vyzkoušet? Poslechněte si záznam Radioporadny s Vítkem Hruškou.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.