Zdroje pitné vody v Podlažicích na Chrudimsku budou dočasně vyřazené

18. září 2020 10:25

Na Chrudimsku poteče lidem z kohoutku skoro rok jiná voda. Chrudimské vodárny chystají rekonstrukci páteřního přivaděče z podlažických vrtů. Ty jsou jednou z hlavních zásobáren celé východočeské soustavy. Kvůli opravě se ale musí kohoutek pro stovky tisíc lidí vypnout.

„Je to sifon. Vzduch pod tlakem je vháněný ke dnu a bublinky vynáší ty vločky nahoře a vzniká tu ten kalový mrak,“ vysvětluje výrobní ředitel chrudimské vodárenské společnosti Petr Kavalír proces úpravy vody. Úpravna Monaco bude hrát klíčovou roli, po vypnutí podlažického přivaděče budou tisíce lidí odkázaní na vodu z Křižanovické přehrady, která sem přitéká.

„Musíme především dobudovat vápenné hospodářství, protože tady bylo velice zastaralé a od začátku výstavby v 80. letech se nepoužívalo. Pro nás je to velice důležité, protože my musíme upravit agresivitu této povrchové vody, abychom ji samostatně mohli pustit do vodovodní sítě, protože v současné době ji mícháme s podzemní vodou z Podlažic, která je bez úpravy.“

Čtěte také

Celá osa vede z Podlažic, přes Slatiňany, Chrudim, Pardubice až na Hradec Králové. Výměna teď čeká asi padesát let starou část, kterou tvoří ocelové trubky a která je - vzhledem k blízkosti zdroje podle Petra Kavalíra - velmi důležitá. „Protože je to na začátku hned za zdrojem a my musíme zabezpečit ještě před samotnou výstavbou samotné zásobování města Chrast a okolí.“

Kohouty se otočí už příští měsíc, říká ředitel chrudimských vodáren Ivo Doskočil. „Počítáme, že zhruba 15. října bude zahájena přímá rekonstrukce toho přivaděče. To znamená, že bude vypuštěn, odstaven.“

Zdroj vody bez zálohy

Bude stát 130 milionů korun a má svoje úskalí. Po vyřazení jednoho ze zdrojů nebude žádná záloha. „Pokud by se výrazným způsobem z důvodu přívalových dešťů zhoršila kvalita povrchové vody, kterou bereme z Křižanovic nebo Práčova, potom může kapacita úpravny vody tady být určitým způsobem omezená. Ale my si myslíme, že k ničemu takovému nedojde.

Práce chtějí vodárny natěsnat hlavně do zimních a jarních měsíců, aby bylo riziko nižší. Oprava by měla trvat nejdéle jeden rok.

Spustit audio

Související