Zelená brána s omítkou, nebo bez? Rozhodnout mají lidé v referendu, řekli zastupitelé
Zastupitelé Pardubic dnes schválili záměr vyhlášení místního referenda ke způsobu opravy Zelené brány.
V březnu rozhodli, že historickou památku a dominantu města má po více než 100 letech pokrýt omítka, což by ji ochránilo před působením počasí. Nyní chtějí dát veřejnosti možnost se vyjádřit, zda preferují zachování současného vzhledu s režným kamenným zdivem. Referendum by se mělo konat zároveň s letošními říjnovými volbami do Poslanecké sněmovny.
Emotivní projev historika Šebka
Hlasování předcházel emotivní projev historika Františka Šebka. "Když byla Zelená brána postavená, byla nesporně omítnutá. Tehdejší omítky ale byly něco úplně jiného než dnes. Byla to kašovitá hmota, která se doslova lepila na zeď a měla nesmírnou trvanlivost," uvedl Šebek. Podle něj nová omítka bude příliš trpět povětrnostními vlivy, dlouho nevydrží a budou se na ní tvořit skvrny. Za vhodnější považuje konzervaci kamenného zdiva.
Někteří zastupitelé vyhlášení referenda odmítali. Podle Petra Klimpla (ODS) by město mělo raději zrušit minulé usnesení a znovu si důkladně prostudovat podklady. Zastupitelé by neměli skrývat politickou odpovědnost za všelidové hlasování. Podobně další kritici referenda upozorňovali, že tento instrument je vhodný pro rozhodování o zásadních otázkách, a varovali před náklady na hlasování a malou orientací hlasujících v komplikované tematice. František Brendl navrhoval rovnou schválit opravu konzervační metodou, ale nezískal dostatečnou podporu.
Zelená brána s 59 metry je jako historická dominanta častým námětem pohlednic a je jedním ze vstupních míst do historického centra. Stavba, tedy věž a předbraní, pochází z roku 1507. V roce 1538 ji postihl požár. Po opravě se zvýšila o 13 metrů. Od roku 1542 má současnou podobu zastřešení. V roce 1912 město v duchu historického purismu na bráně na návrh architekta Bóži Dvořáka odstranilo omítku.
Přesnou formulaci otázky a podmínky referenda připraví pracovní skupina, do níž se mohou zapojit i odborníci.
Nebylo by to první referendum
V roce 2013 se v Pardubicích konalo referendum, v něm obyvatelé hlasovali, zda si přejí zachovat členění na městské obvody. Nepřišlo však 35 procent lidí potřebných pro platnost referenda. Náklady dosáhly podle odhadu více než milion korun. Vyšší účast chtějí letos navrhovatelé plebiscitu zajistit souběhem s volbami do Sněmovny naplánovanými na 8. a 9. října.
Související
-
Další krok k Zelené bráně s omítkou. Návrh těsně prošel zastupitelstvem
Zelená brána v Pardubicích se vrátí ke své někdejší podobě s fasádou. Zastupitelé nejtěsnější většinou doporučili opravu Zelené brány formou obnovení omítky.
-
Omítnout! Radní Pardubic jednomyslně odsouhlasili zahalení Zelené brány fasádou
Pardubičtí radní na dnešním jednání mimo jiné hlasovali o možnostech opravy Zelené brány. Ze dvou variant byla radou nakonec jednomyslně odsouhlasena právě obnova omítek.
-
Zelenou bránu chce podle ankety omítnout 56 procent lidí
Internetové ankety o omítnutí, či neomítnutí Zelené brány v Pardubicích se zúčastnilo 1813 respondentů. Omítku si přeje 56 procent hlasujících.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Údery západních raket na Rusko? Bidenovo rozhodnutí situaci Ukrajiny dramaticky nezmění
-
Umožněme lidem ze záplavových oblastí získat jiný pozemek, povodně budou stále horší, varuje expert
-
Moskva verbuje do války húsíjské povstalce. Láká je na ruské občanství a dobře placenou práci
-
Laureát České hlavy: Nevím, jestli budou počítače tisíckrát rychlejší, ale fyzikální bariéry jsme odstranili