Žena s jiným pohledem na dějiny žen - Milena Lenderová
Někdy kolem roku 1990 se začala touto problematikou zabývat. Nechtěla ji pojímat jen jako dějiny žen bojujících za něco. Z tohoto pohledu byla podle svých slov asi prvním historikem u nás. „Neskromně si myslím, že jsem z toho udělala vědní obor, kterému se směje už jenom nepatrné procento obyvatelstva. Spíš jde o názor pivní, čtvrté cenové skupiny,“ říká Milena Lenderová.
Autorka mnoha vědeckých publikací nedávno dostala ocenění ministra školství, mládeže a tělovýchovy. „Z té ceny jsem stále trochu rozpačitá. Tam byli samí představitelé přírodních věd, já jsem byla jediný reprezentant nějakých humanitních disciplín. Nevím, jestli v tomto oboru jsem ta, která by si tu cenu zasloužila,“ popisuje své pocity.
„Myslím si, že je spravedlivé, aby jedna polovina lidstva měla nějaké dějiny, ale na druhou stranu si myslím, že čtvrtstoletí je taková doba, kdy se nějaký vědní obor může ustavit. Těší mě, že se tím dnes zabývá celá řada dalších badatelů včetně té nejmladší generace.“
Jak se prakticky bádá?
Činnost Lenderové se rozhodně nedá vměstnat do klasické pracovní doby. „Nejdřív mám nápad, pak hledám literaturu a sedím v archivech. U poslední knížky jsem přemýšlela, kolik hodin jsem nad ní strávila. To se snad ani nedá vyčíslit. Když se knížka dodělává, tak dělám třeba 14 hodin denně.“
Špičková historička se věnuje například životu žen v 19. století. Na otázku, jak se jim žilo, nejde dát jednoznačnou odpověď: „Společnost byla sociálně velmi různorodá. Během století se prosadilo právo žen na vzdělání a s tím šlo i právo na kvalifikovanou profesi. Ženy sice pracovaly vždycky, ale na konci století už máme učitelky, ošetřovatelky, poštovní úřednice nebo dokonce první lékařky. Objevilo se také volání po nějakých politických právech.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka