Zoufalý čin inspiroval chrudimského aktivistu, pojmenoval po Palachovi samizdat
Přesně před 50 lety se na Václavském náměstí v Praze student Jan Palach polil hořlavinou a zapálil. Chtěl tak upozornit na sílící potlačování svobody v tehdejším Československu a hlavně narušit letargii, do které se velká část společnosti po okupaci vojsky Varšavské smlouvy začala propadat.
U některých lidí se mu to skutečně povedlo. Patřil mezi ně i politický aktivista Milan Daniel z Chrudimi. Ten na počest Palachovy oběti začal vydávat samizdat Plamen.
„Já jsem si myslel, že mi to estébáci při prohlídkách všechno sebrali,“ ukazuje Milan Daniel zažloutlé dokumenty a zachráněné samizdatové výtisky. Na zprávu o Palachově radikálním protestu si dobře pamatuje. „No byl to šok, pochopitelně, že k něčemu takovému došlo. Tenkrát dokonce šla taková informace, že těch lidí bude víc a taky jich víc bylo. Po Palachovi následoval Jan Zajíc, potom další člověk v Jihlavě.“
Už předtím Milan Daniel na podomácku vyrobeném cyklostylu tisknul vlastní samizdat. Po smrti Jana Palacha ale změnil název, aby byl odkaz čitelnější. „V lednu 1969, kdy došlo k Palachovu sebeupálení, jsem to přejmenoval na Plamen bulletin.“
Železný Gustáv neprošel
A Plamen okamžitě znamenal zájem tehdejší státní bezpečnosti a nejdřív jen varování a domluvy. Článek vydaný po nástupu prezidenta Gustáva Husáka už ale vyvolal ostřejší reakci. „Komentářem, který vyšel v samizdatu a měl titulek Železný Gustáv a v lednu 1970 na narozeniny mé první ženy, mě zatkli a šoupli mě do vazby.“
Čtěte také50. výročí činu Jana Palacha. Přečtěte si další příběhy
Času ztracenému ve vězení mu ale líto není. „Toho rozhodně nelituju, spíš lituju toho, že jsem nakonec o pár let později rezignoval. Toho lituju a budu litovat do konce života. Myslím, že člověk by si měl zachovat integritu i za těch nejhorších podmínek a že by si měl držet takovou jasnou linku. A my jsme usilovali o něco, o čem jsme byli přesvědčení, že je to správné a bylo nám líto, že ta společnost obrací a lidi si sypou si popel na hlavu a tak dále.“
Za svoje politické aktivity strávil Milan Daniel za mřížemi dva a půl roku.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Oděvy a obuv v Česku bezprecedentně zdražily. Oproti Německu je to výrazný rozdíl, říká ekonom
-
‚Lepší sloužit, než utíkat.‘ Mladí Ukrajinci stojí před dilematem, zda nastoupit na vojnu, nebo odejít
-
ŽIVĚ: Češi nastoupí ve druhém utkání Švýcarských her proti domácím, Radiožurnál Sport vysílá přímý přenos
-
Kvůli tlaku na výkon v práci umírají už středoškoláci. V Jižní Koreji to vede ke zvýšené hrozbě sebevražd