Zpěvák Tommi Bela vydal nový videoklip a chystá sólové album

8. květen 2023

Dlouhé roky žil v zahraničí, ale pak začal cítit, že se chce naplno věnovat naplno hudbě a vrátil se do Česka. Zpěvák Tommi Bela dnes spolupracuje se známým slovenským zpěvákem Riccem a připravuje své vlastní sólové album.

Vy Irsko dodnes vnímáte jako svůj druhý domov. Co vás přimělo vrátit se po 17 letech zpět do České republiky?

„Minulý rok jsem tady byl na finále Miri Giľi, kde to dopadlo docela dobře. A to mě hodně inspirovalo. Tady je pro nás Romy v hudbě víc možností. Takže tu zkouším rozjet kariéru.” 

Během doby, co jste žil v emigraci, jste si angličtinu osvojil velice slušně. Přesto zpíváte romsky…

Čtěte také

„Já pořád inklinuji k té naší romské hudbě. V Irsku jsem právě neměl tolik možností s tím nějak vyjít na trh, tak právě proto jsem teď tady.”

Máte za to, že hudební tvorba v romském jazyce, by se na irské hudební scéně neuchytila?

„Tam jede country a my bychom proto byli úplně někde mimo.”

Zpívat v romštině country jste nezkoušel?

„To jsem nikdy nezkoušel, ale může to být určitě zajímavé.” 

Máte za sebou spolupráci se známým slovenským zpěvákem Riccem Šarközim. Jak na ni vzpomínáte?

„Ricco ke mně přijel asi na tři dny do Irska, z toho dva dny jsme točili krásný silný klip k písničce Namušines Te Daral. Klip je hodně příběhový, hrála v něm jedna moje kamarádka, která žije v Irsku a ještě jsme točili, už bez Ricca, ještě další dva dny a bylo to teda hodně náročné. I tím teda, že Rico je bohužel na vozíčku. Natáčeli jsme na více místech, třeba v jedné scéně tam je Ricco v poli, takže jsme ho museli tlačit ve vysoké trávě až doprostřed pole. Ale máme na to krásné vzpomínky a ve finále se to povedlo.”

Před nedávnem jste vydal videoklip, který je laděný do latinskoamerických rytmů.

„Ano. Asi před dvěma měsíci jsem vydal nový videoklip k písničce Džanav.”

„Tím, že jsem zpátky krátkou dobu, tak jsem ještě moc nevystupoval. Hlavně tvořím.”

Zmiňujete, že pracujete především na autorské hudbě. Dřív totiž platilo, že vydal CD je jakousi metou každého muzikanta. změnilo se to?

„Moderní doba se všemi platformami typu TikTok si žádá jiné, proto si myslím, že je asi lepší se ubírat směrem videoklipů než cédéčkem. Myslím, že dneska se tím videoklipem víc přiblížíme k mladým posluchačům.” 

autor: Rena Horvátová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

zlenice.jpg

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...