5 až 10 pod nulou? Ideální teplota pro stanování v zimě

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Minus 11 stupňů a suchý vzduch. Podle organizátora ideální podmínky

Už po pětadvacáté se na Kozlovském kopci u České Třebové sejdou milovníci zimního táboření, aby na vlastní kůži vyzkoušeli kouzlo stanování uprostřed zimy.

Táboření v zimě má dlouhou tradici. První pokusy byly už v poválečných letech, ale teprve s dostupností dobrého vybavení se zimní táboření rozmohlo. Základem je tedy kvalitní oblečení, dobré boty, spacák aspoň do minus 25 stupňů a karimatka, aby pod ležícím člověkem netál sníh.

Na své první táboření v zimě si organizátor akce František Uma dobře pamatuje: „Stan už jsme měli kupoli, ale konstrukčně nebyl ideální, když v noci začalo chumelit, tak nám to padalo na hlavu. A pak nás potkala obleva, spacáky navlhly, a když navlhne péřák, to už je člověku zima.“

25 stupňů pod nulou

Vnuk Josef s chystáním zimního táboření na Kozlově svému dědovi Františkovi Umovi pomáhá, jeho poprvé přijde letos. A nejspíš to nebude úplně snadný začátek. Výhled meteorologů slibuje teploty až jedenáct stupňů pod nulou. Paradoxně to jsou podle Františka Umy ideální podmínky. Vzduch je suchý a nic nevlhne.

Letošní 25. zimní táboření na Kozlově začíná 25. ledna, dorazit můžete už ráno. A stanovat se bude až do neděle 27. ledna. Pokud nemůžete být u toho, nalaďte si Český rozhlas Pardubice, 26. ledna od 14 hodin vysíláme z Kozlovského kopce živě.

Za 24 let zimního táboření na Kozlovském kopci ukázal teploměr nejméně 18 stupňů pod nulou. „Osobně jsem třikrát absolvoval táboření i v minus 25 stupních. To už je horší, ale pořád se to dá přežít,“ směje se František Uma a dodává, že teplota, kdy by si řekl „dost“ zatím nepřišla.

V zimě jako v létě

Zimní táboření je od toho letního rozdílné především ve venkovní teplotě a v tom, že místo trávy bývá sníh. Jinak ale nechybí oheň, buřty, dobrá nálada i zpěv. A jak přiznává Josef Toman, i dobré pití. „Na sobotu jsme připravili doprovodný program. Od dvanácti hodin pětiboj pro děti. Tam bude například střelba, opičí dráha a hledání pokladu. Pro starší účastníky jsme přichystali kvíz o českých horách. A zájemci si můžou vyzkoušet mushing, tedy jízdu s psím spřežením,“ vyjmenovává z programu Josef Toman.

Kozlov láká výletníky, umělce a romantiky po celé století

Pohled na Kozlov u České Třebové

Rozhledna, turistická chata, Chaloupka Maxe Švabinského i staročeská hospoda. Na Kozlovském kopci i pod ním toho rozhodně není málo. A tak není divu, že ho v létě obléhají cyklisté, v zimě zase běžkaři.

Nocování ve stanu není podmínkou účasti a přijít se podívat na Kozlovský kopec může o víkendu opravdu každý. Pokud neodoláte, a strávíte noc ve stanu, odměnou vám bude úžasný zážitek s partou stejně nadšených lidí. A kdyby vás zima přemohla, můžete se zahřát v chatě Maxe Švabinského, která dobrodruhům poskytuje potřebné zázemí.

Spustit audio

Odebírat podcast

Související