Akce Cihelna bude letos připomínat „Krvavé jaro 1945“
Už v pátek odpoledne odstartuje nácvikem letošní vojensko-historická Akce Cihelna. Program na Velkém náměstí v Králíkách pak doplní vystoupení mažoretek, vojenské hudby, zpěvačky Olgy Lounové, nebo kapely Plazma Rock.
To hlavní se ale odehraje v sobotu na ploše u pěchotního srubu K-S 14 „U cihelny“. Dění odstartuje 9:30 vojenská hudba a proslovy. Návštěvníci se pak můžou těšit na seskoky parašutistů i celou řadu techniky a to nejenom armádní. Zapojí se také Vězeňská služba ČR, Celní správa ČR, IZS a kluby vojenské historie.
„Za pozemní síly AČR se do akce zapojí 41. mechanizovaný prapor Žatec, 72. mechanizovaný prapor Přáslavice, Zásobovací prapor z Pardubic, také Agentura personalistiky, bude možné se tam podívat, jak je to s vojenskými školami. Bude tam Agentura vojenského zdravotnictví a Vzdušné síly AČR se zúčastní s letouny JAS-39 Gripen,“ říká ředitel muzea K-S 14 Richard Sicha.
„Z techniky se představí tank Leopard 2A4, ne každý měl možnost si ho prohlédnout takto zblízka. Leopard bude součástí ukázky „Tak šel čas s tanky“, kde bude představeno i vozidlo spojovací Titus 6x6, nebo vozidlo Tatra 815-7 PRAM se 120mm minometem. Také KBVP Pandur II., LRD Kajman, LOV Iveco ve verzi pro chemiky nebo zdravotníky a další,“ dodává Sicha.
Historická ukázka
Pomyslný vrchol celé akce návštěvníci uvidí v 11:15 a ve 14:40. „Letos začínáme 1. května přerovským povstáním, které bylo krvavě potlačeno německou armádou, a volně se pak budeme přesouvat na západ, kde uvidíme boj na barikádách a skončíme 11. května ve Slivici, kde byla poslední velká bitva 2. světové války,“ popisuje ředitel Vojenského muzea Králíky Martin Večeř plánovanou historickou ukázku.
„Bitvy se zúčastní 280 osob uniformovaných i neuniformovaných, potřebujeme i civilní obyvatelstvo. Představí se přes 40 kusů vojenské historické techniky, zmínil bych PZ III, PZ IV, PZ VI Tiger, tank T-34, dva německé kolopásy přezdívané hakl. Ve vzduchu budeme mít tři letadla Jak-3, Bf 109, Mustang P-51, vystřílíme 36 tisíc nábojů i zvuková kulisa bude velká.“
V průběhu dne bude možné navštívit také tři dobové tábory. „Americký dobový tábor, bude tam německá branná moc a bude tam Rudá armáda. Německý tábor je určitě zajímavý tím, že má polní kuchyň, která bude zajišťovat stravu po 280 lidí,“ říká Večeř.
Všechny informace a podrobný program najdou zájemci na stránkách muzea armyfort.cz.
Související
-
Šestihodinová prohlídka tvrze Bouda: 800 schodů a občerstvení u ledového pramene
Dělostřelecká tvrz Bouda letos oslaví 30 let od zpřístupnění veřejnosti. Na podzim roku 1989 začali nadšenci vyklízet nepořádek, aby objekt uchovali pro další generace.
-
Řopík je zase jako za mobilizace. Parta nadšenců ho opravovala 18 let
Před 18 lety si parta kamarádů osvojila takzvaný řopík nedaleko Králík. Jde o malý bunkr lehkého opevnění, kterých ve 30. letech vznikly po republice tisíce.
-
Králíky dostanou 1000 protitankových ježků
Neobvyklý dar dostává od české armády město Králíky. Jeho majetek se rozroste o tisíc protitankových ježků. Na co jim budou, zjišťovala redaktorka Věra Pavlasová.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.