FOTO: Šestihodinová prohlídka tvrze Bouda: 800 schodů a občerstvení u ledového pramene

30. červenec 2019 07:40

Dělostřelecká tvrz Bouda na Suchém Vrchu letos oslaví 30 let od zpřístupnění veřejnosti. Na podzim roku 1989 začali nadšenci vyklízet suť a nepořádek z podzemního železobetonového komplexu, aby ho uchovali pro další generace.

Úklid není v podstatě hotový dodnes a stále jsou místa, kam se turisté nepodívají a ani samotní průvodci tam často nechodí. Občas se ale do zapomenutých chodeb vydají. Muzeum Bouda totiž nabízí kromě klasických prohlídek i jednu nadstandardní, která trvá přes 6 hodin a bývá jen párkrát do roka.

Celou dobu se o provoz muzea starají nadšenci, kteří tam tráví svůj volný čas a dovolené.

Blesková výstavba

Dělostřeleckou tvrz Bouda postavila pražská firma Kruliš za neuvěřitelných 24 měsíců. Zajímavé je, že zatímco jiné pevnostní stavby nesou název podle toho, co bylo poblíž (U cihelny, U potoka, U nádraží,…), jednotlivé objekty tvrze Bouda jsou pojmenované podle postav z Jiráskových Starých pověstí českých: Kazi, Teta, Libuše, Horymír a Krok.

Při ražbě tohoto sálu narazili dělníci na pramen vody. Podle údajů v pracovním deníku byla nezávadná a mohli ji tak pít i vojáci. Pramen teče dodnes. Voda má jen pár stupňů

Stejně jako zbytek československého opevnění nebyla ani Bouda nikdy použitá v boji. Po odtržení Sudet nacisté Boudu využili pro testování vyvíjených zbraní. Následky  jsou viditelné dodnes. Například pěchotní srub Libuše je po výbuchu kumulativní nálože posunutý o zhruba 50 centimetrů.

Muzeum Bouda je přístupné jen během léta a je to nejchladnější přístupná památka v ČR. Specifické klima v podzemí navíc skýtá útočiště nejrůznějším chráněným živočichům, v zimě i velkým koloniím netopýrů.

autor: Josef Ženatý

Související