Akvarijní krevetky si k večeři nedáte, vyčistí vám ale akvárium

Akvarijní krevetky je možné sehnat v pestré škále barev
Akvarijní krevetky je možné sehnat v pestré škále barev

Český národ je stále na předních místech v Evropě ve vývozu akvarijních ryb. Nejde však jen o byznys. Lidé si své domácnosti zdobí excelentně vybavenými akvárii. Počínaje rostlinkami, různobarevnými rybkami až po šneky, kraby nebo sladkovodní krevetky.

O kvalitě vody rozhoduje i množství krmení, které rybkám dáváte. Musí to být vždy po malých dávkách a několikrát denně.

„Pokud krmivo budete sypat do vody ve velkém, do několika hodin bude kalná a pro rybičky smrtící. Obzvlášť nenechávejte bez dozoru malé děti, které krmení mají jako zábavu a nevědí kdy přestat. Rybičky se stále tváří jako hladové a po potravě se vrhají i přesto, že už nemají hlad. Málokdo si ale všimne, že žrádlo zase rychle vyplivnou zpět do vody. Ovšem ty hloupější se přežerou natolik, že jim můžou prasknout i střeva,“ popisuje Zdeněk Friml.

Krevetky poslouží jako čistič

V mini akváriích jsou čím dál častěji k vidění malé krevetky, které stále šmejdí po rostlinkách, kamínkách, po stěnách a průběžně narušují nánosy řas a povlaků. Spolu s krevetkami se nedoporučuje chovat jakékoli rybky, krom sumců typu Ancistrus. Ostatní, i sebemenší rybky mohou krevetky stresovat a požírat čerstvě narozené.

Akvarijní krevetky je možné sehnat v pestré škále barev

Na trhu existují snad všechny krevetí barvy, kromě růžové a fialové. „Kdo má velké potíže s řasami v akváriu, k čištění poslouží i šneci neritina. Nejdokonalejším likvidátorem řas je ale parmička černopruhá, ta je ovšem vhodnější už do větších nádrží.“

Dodržet karanténu je důležité

Při doplňování a obnovování rybího osazenstva buďte důslední a dodržte doporučenou karanténu. Znamená to, že ještě předtím, než koupíte od chovatelů nové ryby, připravte si doma třiceti až padesáti litrovou nádrž s čistou vodou, filtrací a udržujte správnou teplotu kolem 23 stupňů Celsia.

Akvárium vám zkrášlí domov i kancelář. Počítejte ale s pravidelnou péčí

Rybičky v akváriu

Dobře udržované akvárium vypadá nádherně. Někteří se na rej rybek dokáží dívat dlouhé hodiny. Jenomže akvárium je také starost. Jak o něj pečovat? To podrobně v rozhlasové Radioporadně popsal Zdeněk Friml.

Nové rybí chovance do nádoby vložte a nechte je tam minimálně 14 dní. Pozorujte, jestli se ryby nechovají divně. Některé mohou být nakažené nějakou infekcí.

Když tento postup nedodržíte a nové rybičky hned po nákupu vložíte do stávajícího akvária, může nastat devastující katastrofa, kdy zahyne celé akvárium.