Anna Ferencová - herečka

Na Rande přišla herečka a dcera Ference Futuristy, která právě slaví 85 let

Anna Ferencová se ve skutečnosti jmenuje Anna Fialová, pseudonym Ferencová přijala po svém otci, kterým nebyl nikdo jiný než slavný Ferenc Futurista, herečkou byla také matka Anna Tichá. Když oznámila, že bude studovat herectví, řekl jí otec, že jí přerazí nohy. Vystudovala herectví na Pražské konzervatoři a první angažmá získala v zájezdovém Vesnickém divadle, krátce pak působila v Krajském oblastním divadle v Olomouci.

Na bezmála čtyřicet let spojila pak Ferencová svůj osud s Pardubicemi a v letech 1951-1989 hrála ve Východočeském divadle. Nikdy si nestěžovala na nelehký úděl herečky oblastního divadla a na Pardubice nedala nikdy dopustit, touto scénou navíc v průběhu let prošla řada významných osobností a setkání s nimi považovala Ferencová za inspirativní. Během 38 let zde ztvárnila nespočet rolí, připomeňme alespoň Helenu ve Snu noci svatojánské, Porcii v Kupci benátském, Natašu ve Třech sestrách, Kleopatru v Caesarovi, Sofoklovu Antigonu, Kněžnu v Lucerně, Aristofanovu Lysistrátu, Gizelu v Kočičí hře, Irinu v Rackovi či Madame Pinchardovou v Ťululum.

Sepjetí s mimopražskou scénou se nicméně podepsalo na téměř mizivé participaci Anny Ferencové ve filmu a televizi. V průběhu 50. až 70. let hrála jen dvě epizodní role ve filmu, pravidelně ji ale později začal k natáčení zvát režisér Vít Olmer (Skleněný dům, Jako jed, Co je vám doktore?).

Příští týden (1.6.) si Jolana Voldánová na Rande pozve bývalého ředitele pardubického gymnázia Dašická a propagátora matematiky Josefa Kubáta.