Básně, fotografie, písničky. Doktor Šimko relaxuje uměním
Medicína je umění a naopak umění může za některých okolností i léčit a být medicínou. Myslí si to všestranný umělec a lékař Julek Šimko. Podle něj bývá medicína víc racionální, hledá, klade si otázky. Umění naopak představuje tvorbu dávající volnost, možnost odebrat se někam, kde člověk najde inspiraci a nápad.
„Je to hlavně relaxace. V medicíně existují takové rozpory, které vás často dusí a nemůžete se srovnat s různými věcmi, co tak jsou a vy je nemůžete změnit. V této činnosti si krásně odpočinete a uvidíte něco, co má kouzlo a krásu,“ říká Šimko.
Fotopoezie
„Něco vidím a napadne mě k tomu komentář, básnička nebo to ve mně vyvolá nějaký pocit. Takto vzniká fotopoezie-něco vidíte a chcete se vyjádřit. Kombinuje se fotografie a slova,“ přibližuje jednu ze svých oblíbených disciplín.
Šimka baví taky street art. Zachycuje ho fotoaparátem: „Kdybych ho tvořil, mohla by v tom být nějaká kalkulace. To, co je vyfocené, někdo napsal. Mě to oslovilo upřímností, nějakou výpovědí, zaznamenal jsem to.“
Navíc Julek Šimko skládá písničky. Rád vzpomíná na Wabiho Daňka, se kterým se potkal při křtu knížky: „Setkání s ním bylo krásné. Z většiny jeho písniček cítím, že co zpívá, tak i prožil. Není to fikce, jsou to jeho zážitky. K tvorbě mám podobný přístup.“
Zpátky v ordinaci
Jak zvládá host Dobrého rána návrat do lékařského prostředí? „Vracíte se do lidství, snažíte se ho v sobě držet, abyste vůbec lidem jako člověk mohl pomáhat a ne jako kalkulačka anebo něco jiného.“
Původně se měl Julek Šimko narodit v Bratislavě, ale rodiče se ještě před porodem přestěhovali na východ Čech. „Na Slovensko jsme vždycky jezdili, setkával jsem se tam s upřímnými lidmi, kterých jsem si vážil. Pořád se tam vracím."
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Sestru se mi nikdy nepodařilo dočíst. Citlivého člověka jsem poslechla až do konce.
Iva Jonášová, ředitelka Vývoje a výroby


Citlivý člověk
Nový román českého básníka, prozaika, překladatele a publicisty, ve kterém se prolínají groteskní a tragické prvky a který vypráví příběh ze žhavé současnosti. Jáchym Topol získal za tento titul Státní cenu za literaturu.