Betonový tubus s vyhlídkou. V Litomyšli postaví moderní nadchod

3. červen 2021 15:21
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Vizualizace nového nadchodu s vyhlídkou a výtahem v Litomyšli

Litomyšl chce příští rok zahájit stavbu nadchodu nad frekventovaným průtahem městem. Město uspělo s žádostí o dotaci, ze Státního fondu dopravní infrastruktury může získat z odhadovaných nákladů 43 milionů korun až 32 milionů.

Nadchod umožní překonat silnici i imobilním lidem, řekl starosta Daniel Brýdl (Generace 89). „Půjde o další moderní stavbu, důležité ale je, že v tubusu může jezdit výtah. Pro starší občany, když jdou na polikliniku nebo něco vyřídit na úřad. Bavíme se o tom, že výtah by asi nebyl v provozu 24 hodin denně, ale do 21:00 a od 6:00,“ naznačil Brýdl.

Součástí nadchodu má být i vyhlídka, odkud budou moci kolemjdoucí z výšky pozorovat historické jádro Litomyšle

Betonový tubus s výhledem na město

Moderní betonová stavba s prosklenými stěnami počítá i s vybudováním osvětlení a malé vyhlídky, odkud budou moci kolemjdoucí z výšky pozorovat historické jádro Litomyšle.

Podobu nové, subtilnější konstrukce schválili památkáři. Nahradí současný nadchod, který vznikl v roce 1977. Je ve špatném stavu a jeho rekonstrukce by stála několik desítek milionů korun.

Omezení pro chodce i dopravu

Během stavby nové lávky se ale zkomplikuje dostupnost části města z centra za silnici I/35 pro pěší. Nynější nadchod bude nutné zbourat a nový začne fungovat až za deset měsíců. Lidé budou muset využívat nadchod u Smetanova domu nebo podchod u prodejny Albert. Také na průtahu městem se zřejmě kvůli stavbě omezí počet jízdních pruhů.

Betonový hranol okamžitě po zveřejnění vzbudil mezi místními emoce. Například na facebookovém profilu Litomyšl - Město pro lidi mezi desítkami komentářů nejsou téměř žádné neutrální, někteří jsou nadšeni, jiní stavbu odmítají.

Komentáře pod vizualizací plánované lávky v Litomyšli
Spustit audio

Související