Bezbariérová rozhledna v Toulovcových Maštalích by mohla vzniknout příští rok
Bude to napůl rozhledna a napůl vycházkové molo. V turistické oblasti Maštale chystají už čtvrtou vyhlídkovou věž nebo spíš plošinu. Má stát u soutoku Krounky s Novohradkou, a pokud všechno vyjde, začnou na ní řemeslníci pracovat už příští rok.
Bude to úplně něco jiného, než na co jsou návštěvníci Maštalí zvyklí. Jsou tam už tři rozhledny postavené zhruba před dvaceti lety. A jsou to klasické věže, takže musíte po schodech a hodně vysoko. Skalka - jak se bude nová turistická atrakce jmenovat - je navržená úplně jinak. Je to vlastně molo ve tvaru šipky, které vystupuje nad terén u obce Leština. Základní požadavek byl bezbariérový přístup, vysvětluje předseda Mikroregionu Maštale Jan Macháček.
„Naším cílem bylo vytvořit čtvrtou rozhlednu, která bude jako první bezbariérová. To znamená, že vozíčkář, nebo maminky s dětmi mohou jet na tu vyhlídkovou plošinu s názvem Skalka a pokochat se krásou našeho regionu.“
Domluvené je místo, jméno, papírový návrh a svazek obcí teď čeká na stavební povolení. Pokud by se tuhle administrativní část podařilo dotáhnout ještě letos, mohla by se nová vyhlídka na mapě objevit už příští rok, odhaduje Jan Macháček. „Chtěli bychom využít dotační tituly, které budou vypisovány na přelomu letošního a příštího roku, a nejbližším termínem zahájení prací je příští rok.“
Náklady svazek Maštale odhaduje na pět milionů korun. Jen pro zajímavost - stavba sesterské rozhledny Terezka stála milion, Borůvka byla ještě levnější, za 600 tisíc. Jenže to jsou ceny, které platily před 20 lety, od té doby se vyhlídková věž v Maštalích nestavěla.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Prokop: Zhruba pětina Čechů má příznaky úzkosti a depresí. Nemají psychiatra, neberou antidepresiva
-
Pro Turka je to konečná. Macinka může řídit dvě ministerstva měsíce, soudí novinářka Bastlová
-
Ústavní stížnost psala za advokáta umělá inteligence. Vymyslela si judikaturu, ve hře je kárná žaloba
-
‚Takové věci nelze přehlížet.‘ Vedení ANO vyloučilo brněnské zastupitele, kteří neopustili koalici s ODS