Bizarnosti a nechutnosti. Forenzní genetik má silný žaludek a počítá se vším

9. leden 2019

Na místě trestného činu zkoumá hlavně biologické stopy. Podle nich se snaží identifikovat pachatele, případně dává vyšetřovatelům tip, koho hledat. Naráží přitom na zajímavé příběhy.

„Za těmi činy bývá něco zvláštního, emoce a hnutí mysli. Lidé dělají různé věci, a to i bizarní a nehygienické. Když si pak čtete některé moderní kriminálky, tak vidíte, že fantazie autorů je velká, takže taky v životě může pracovat,“ myslí si forenzní genetička Halina Šimková.

Ona sama se narodila v Pardubicích rodičům chemikům. Po gymnáziu začala studovat farmacii, ale pak přešla na soukromou školu uměleckého designu a pracovala v divadle. „Kromě vědy mám ráda i to, co může provozovat druhá půlka mozku, a sice výtvarné umění anebo divadlo. Postupně jsem ale cítila, že mi chybí biologie, chemie, tento způsob uvažování. Nastoupila jsem na Přírodovědeckou fakultu UK a vystudovala antropologii a genetiku člověka.“

Usvědčuje zločince, identifikuje oběti

Halinu Šimkovou můžete vídat v pořadu Expertiza na internetové televizi Stream.cz. Tam odhaluje nesmysly v detektivkách a ukazuje možnosti moderní genetiky. „Kolem těchto oborů se vytváří obrovské množství mýtů. Občas se podle nich lidé rozhodují ve svém životě. Věřím, že u každého oboru popularizace představuje obrovský přínos.“

Forenzní genetička Halina Šimková

Nejvíc shlédnutí měl díl o chimérách. „Chimérismus je obecně stav, kdy jsou v těle člověka přítomné buňky více než jednoho jedince. Vzniká spontánně tak, že se oplodní dvě vajíčka dvěma spermiemi. Za normálních okolností by se narodila dvojvaječná dvojčata. Ale tady se k sobě přiblíží zárodky, spojí se, a pak už se vyvíjí jeden organismus. Člověk přitom může být chimérou a nemusí to na sobě pozorovat.“

Šimková šestnáct let usvědčovala zločince v Kriminalistickém ústavu, taky jako expertka Interpolu pomáhala identifikovat oběti po tsunami v Thajsku 2005. Dnes působí ve vedení Československé společnosti pro forenzní genetiku a přednáší na vysokých školách včetně Univerzity Pardubice. Navíc je autorkou populárně naučné publikace Breviář forenzní genetiky.

autor: Jakub Malý
Spustit audio

Související