Božskou Helenu podpoří v Chrudimi dětský pěvecký sbor. Zazní největší pecky

30. květen 2019

Helena Vondráčková slaví 55 let na scéně. Její turné má i svou zastávku v Pardubickém kraji. Fanoušci se těší na hity z bohatého repertoáru.

Kromě další zpěvačky Šárky Rezkové a mistra světa ve stepu Tomáše Slavíčka se publiku posledního května představí v chrudimské sportovní hale i dětský pěvecký sbor Fiori Cantanti vedený Martinem Profousem ze Základní umělecké školy Chrudim. „Pro náš sbor je to stěžejní událost celé sezóny. Taková příležitost nepřichází každý den. Jsme moc rádi, že si nás paní Helena Vondráčková vybrala jako hosty ke svému koncertu. Ozval se nám její kapelník.“

Hlavně pobavit

Podle sbormistra Profouse by vystoupení nemělo být pěvecky zvlášť obtížné. „Mělo by to být milé a hezké. Každé vystoupení má svoje. Děti se moc těší. Trému jsem nepozoroval, ale ta nastává až těsně před vystoupením. Tento koncert je pro nás mediálně nejvíc viditelný. Letos jsme absolvovali pěvecké soutěže, poprvé za celou existenci jsme se z krajského kola probojovali do celostátního. Takový úspěch odráží technickou stránku a růst sboru.“

Sbormistr Martin Profous

Zájemců o zpívání je tak akorát. „Přetlak nemáme, ale nedostatkem taky netrpíme. Je čím dál obtížnější děti zaujmout. Na druhou stranu to je naše práce. Měli bychom umět je chytit a přivést k muzice. Základní umělecké školy produkují stovky a stovky amatérských muzikantů ročně. Díky nim můžeme mít i nádhernou profesionální scénu. Právě profesionálové se rekrutují ze žáků uměleckých škol.“

Hudba jako život

Martin Profous vystudoval muzikologii na Ústavu hudební vědy na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Od roku 2007 vyučuje na ZUŠ Chrudim sborový zpěv a hudebně teoretické předměty. Tam taky založil dětský sbor Fiori Cantanti. Ten má dnes přes stovku zpěváků ve čtyřech odděleních a pravidelně se úspěšně účastní soutěží, festivalů a pořádá i své vlastní koncerty.

Profous působí taky jako šéfdirigent a předseda výboru Chrudimské komorní filharmonie, umělecký vedoucí Big bandu Chrudim a sbormistr smíšeného pěveckého sboru Vlastimil Litomyšl. Chodí i do porot na pěveckých soutěžích a třeba vede konzultace pro studenty dirigování. „Nejvíc jsem učitel. Tato práce mě nejvíc naplňuje. Velmi úzce souvisí s hudbou, kterou se odborně profiluji. Kontakt s mladými lidmi mě posouvá dopředu.“

autor: Jakub Malý
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.