Byli jsme na houbách!

15. srpen 2014

Celý pátek jsme sbírali houby společně s vámi - posluchači. A zjistili jsme, že nejvíce rostou v našem kraji na Svitavsku a na Orlickoústecku. Mykolog Libor Tmej objevil v těchto dnech v lesích okolo Brandýsa nad Orlicí na 200 hřibů dubových!

Hřib dubový patří společně s hřibem smrkovým mezi bílé hřiby. Začíná růst už koncem května a v lesích se vyskytuje až do poloviny září. Hřib smrkový nacházejí houbaři zhruba o měsíc později, ale vydrží až do konce října. Chuťově jsou tyto tzv. pravé hřiby vynikající.

Nejlepší je masák

Podle mykologa Libora Tmeje je nejchutnější muchomůrka růžovka neboli masák. Její úprava je velmi jednoduchá – houbu nakrájíme na plátky, osolíme, okmínujeme a smažíme na sádle. Tyto „výpečky“ klademe na chleba místo škvarkůJ

Košíky našich redaktorek Jitky Slezákové a Terezy Tejklové, které hledaly v lesích v Polabí, zůstaly poloprázdné. Nicméně našlo se tam pár hub, které Libor Tmej označil za výborné.

Například holubinka mandlová a holubinka odbarvená. Mezi další velmi chutné houby patří i rudoušek uťatý. Kloboukatá lupenatá houba velikosti holubinky s velmi aromatickou vůní. Je to ovšem houba pro znalce a kdo na ni narazí, má štěstí.

Na zahradách v těchto dnech hojně nacházíme pýchavky. Pýchavka obrovská může dorůst opravdu velkých rozměrů. V České knize rekordů je zapsaná tato houba, která byla nalezena v 60. letech na Liberecku a vážila přes 20 kilogramů.

autor: jsl
Spustit audio

Nejposlouchanější

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.