Češi jsou na dorty stále náročnější, cukráře čekají výzvy

13. srpen 2018

Výroba dortů se za posledních 25 let výrazně změnila a cukráři propadají stále šílenějším nápadům, s kterými zákazníci přicházejí. Každý desátý Čech si nechá sladkosti upéct od profesionálů. V letních měsících jedou hlavně svatební a narozeninové dorty.

Lidé si díky fotogaleriím na různých webových stránkách mohou dnes najít cokoliv, dortů nevyjímaje. O to těžší to cukráři mají, když zákazníci přicházejí až někdy s neobyčejnými požadavky.

Jak si udělat lahodný krém do dortu? Známe jednoduché triky

Dort

Šlehačkové, čokoládové nebo pudinkové krémy? Vyberte si to, co máte nejraději. Jsou to všechno stejné kalorické bomby, takže je opravdu nejlepší řídit se chutí. A také pravidlem, že si máme všechno dělat z kvalitních surovin. Výrazně se nám to podepíše na výsledku, radí v dnešní Radioporadně cukrářka Andrea Bursová.

„Když jsem před mnoha lety začínala, zdobili jsme krémem a byli rádi za to, když se nám povedla z pěti koleček udělat růžička. Dnes máme laťku hodně vysoko. Když někdo přijde s tím, že chce na dortu mít firemního robota, nebo na svatbě čtyřpatrový dort, uděláme to. Obzvlášť nevěsty jsou čím dál víc náročné. Takže když potom udělají „wau“, je to pro nás úžasná odměna,“ libuje si Angelika Čížková.

Děti se na 3D dorty rády dívají

Pečlivě zvažte, jaký dort necháte upéct těm nejmenším. „V přídě 3D modelů máme takové zkušenosti, že děti jásají a obdivují sladké překvapení na stole. Ale ve finále svého marcipánového plyšáka nedovolí rozkrojit. Takže raději doporučuji figurku, která se dá jednoduše sesadit dolů a můžeme v klidu krájet,“ usmívá se paní Angelika.

Bez dortové formy a na lehko

Dort

Upéct lehčí dort můžete zkusit i sami. Nejde o to, mít tu nejdražší formu, nejlépe z nerezu. Naopak. Jste-li kreativní, hoďte na plech piškotové těsto, vymyslete tvar a podle šablony korpus vyřízněte. Při zdobení se netrapte složitými krémy. Sáhněte po něčem lehčím, jako je tvaroh, jogurt nebo šlehačka.

„Dnes je trend, kdy se moc nesladí. Když použijete kvalitní suroviny, nemusíte to dohánět cukrem. Po ochutnání prvního kousku dortu, byste měli mít chuť i na ten další. Proto nás těší, když na svatbě, kde je třeba 38 stupňů, hosté snědí vše sladké a není jim těžko,“ pochvaluje si cukrářka.

Jednoduchý vanilkový krém

Ingredience:

  • práškový pudink
  • mléko (plnotučné, tučné)
  • cukr
  • máslo
  • vanilkový lusk

Postup:

Uvaříme pudink podle návodu a osladíme, jak kdo má rád. Po vychladnutí zamícháme máslo v poměru 2:1, pokud tedy chceme, aby byl krém lehčí, jemnější. Vyškrábeme vanilkový lusk a celé vyšleháme. Takto vznikne lehký podkladový krém, na který můžeme klást čerstvé ovoce a zalít ve finále želatinou.

Jak se pečou několikapatrové dorty, aby se nerozpadly a držely pohromadě, si můžete poslechnout ze záznamu.

autor: Věra Říhová
Spustit audio

Související