Češi patří k nejlepším tvůrcům deskových her na světě

20. červenec 2018

Například Vladimír Chvátil je známý český vývojář deskových her. Jeho nejlepší díla se drží na prvních místech v žebříčku BoardGameGeek. Kromě deskových her se podílel na hře hrdiny Dračí doupě.

„Nejúspěšnější a nejdostupnější je hra Krycí jména, která existuje jak pro dospělé, tak pro děti. Je to party hra pro lidi, kteří si chtějí zpestřit večer. Jedno herní kolo trvá patnáct minut. Hráči se rozdělí na dva týmy tajných agentů. Na herní ploše jsou vyložené kartičky se slovy a pod nimi obrázky tajných agentů. A záleží na tom, kdo dřív odhalí podle nápovědy tajná jména agentů. Důležitá v této hře je představivost,“ vysvětluje Jindřich Kára - organizátor největšího festivalu nepočítačových her v České republice GameCon.

500 deskových her ročně

Na českém trhu ročně vychází kolem pěti set deskových her. Výběr deskových her je opravdu nepřeberný. A základna lidí, kteří se o ně zajímají, roste. Od těch společenských, po strategické, i party hry. Některé trvají deset minut, jiné několik hodin. Asi třetinu zájemců tvoří dívky, ostatní jsou chlapci i muži v pokročilejším věku.

GameCon je největší festival nepočítačových her v republice

Hrajete si rádi na vojáky a máte strategické myšlení? Zkuste wargaming. Je to jedna ze základních nepočítačových her, která má své historické základy.

„Wargaming není jen hra na vojáky. Figurky se nejdřív musí vyrobit, nabarvit a ozdobit. Je to spíš hobby, než hra. Teprve potom se s figurkami svádí bitva. Výběr je opět nepřeberný, od historických bitev až po sci-fi. Tyto hry mají své historické kořeny. Vždyť podobné cvičné bitvy už sváděli třeba vojáci v době Napoleona. Bohužel je potom převáděli do praxe,“ říká Jindřich Kára.

Velký hit - únikové hry

Únikové hry jsou fenoménem posledních dvou, tří let v každém větším městě. Skupina kamarádů nebo náhodná skupina lidí je zavřená do nějakého prostoru. Dostanou časový limit, dokdy se musí dostat ven. Podmínkou je vyřešit různé hádanky, luštit šifry, spojit různé obvody, záleží na tematickém zařazení hry. Tyto hry mají už i bezpečnostní mechanismy s ohledem na bezpečí soutěžících.

Největší festival her právě v Pardubicích
Největší festival nepočítačových her v České republice GameCon se koná ve dnech 19. - 22. července v kulturním domě Dukla v Pardubicích. Nechybí ani obrovský výběr deskových her, které si můžete zahrát zdarma. Deskoherna je otevřená až do neděle, a to po celý den a většinu noci.

Spustit audio