Český voják obviněný z terorismu stane před pardubickým soudem

26. březen 2019

Krajský soud v Pardubicích se poprvé bude zabývat obviněním z terorismu. Obžalovaným je bývalý příslušník chrudimského výsadkového praporu, který se v roce 2015 (před vstupem do Armády ČR) zúčastnil bojů na Ukrajině za Doněckou lidovou republiku.

Voják před několika lety vycestoval na Ukrajinu a připojil se k bojovníkům Doněcké lidové republiky, která operuje na okupovaných územích Ukrajiny. Podle českých zákonů je totiž jakákoliv agrese proti Ukrajině teroristickým útokem.

Obžaloba konkrétně zmiňuje, že muž odjel do Rostova na Donu a následně do Doněcku, kde byla fronta. K jeho činnostem patřila například stráž v zákopu na frontě, údržba zbraní, vykládání materiálu, atd.

„...byl účasten ostřelování, kdy se účastnil bojové činnosti v úmyslu způsobit protivníkům Doněcké lidové republiky, zejména občanům Ukrajiny, zranění či smrt."
citace z obžaloby

Do české armády vstoupil dotyčný potom, co bojoval proti Ukrajině. Svými „zkušenostmi“ se pak nezapomněl pochlubit kolegům a následně celou věc začala řešit Vojenská policie.

Takové jednání je v rozporu s čestným prohlášením, které uchazeč o vstup do armády podepisuje, říká Magdalena Dvořáková z Generálního štábu armády České republiky: „Uchazeč prohlašuje, že nepodporuje, nepropaguje nebo nesympatizuje s hnutím, které prokazatelně směřuje k potlačování práv a svobod člověka, nebo hlásá národnostní náboženskou nebo rasovou zášť, nebo zášť vůči jiné skupině osob.“

Bojovník s vlajkou Doněcké lidové republiky

Pokud soud uzná muže vinným, hrozí mu vězení na 12 - 20 let, případně až trest výjimečný, což je horní trestní sazba. O jeho postavení v armádě se teprve rozhodne, řekla Magdalena Dvořáková: „Příslušník Armády České republiky je v současné době v dispozici velitele, což znamená, že není zařazen u své jednotky. Budoucnost dotčeného vojáka v Armádě České republiky bude odvíjet od výsledku soudního rozhodnutí.“

Podle vyjádření 43. výsadkového praporu Chrudim byl sice voják k tomuto praporu v minulosti přidělen, nikdy ovšem nesplnil podmínky výběrového řízení.

Soud začíná v 8:30 a je naplánovaný na dnešek a na pátek.

Obžaloba výsadkáře obviněného z terorismu
Spustit audio