Cesty za štěstím doplnil muž. Třetí kniha Kristýny Tronečkové přináší nový pohled

13. listopad 2023

Co různé národy dělá šťastnými? Další dílčí odpovědi na širokou otázku nabízí nová kniha. Tentokrát je zaměřená na Turecko, Kostariku a Japonsko.

„Štěstí jsme zkoumali v hloubkových rozhovorech. Třeba Turci si na první dobrou velice často stěžovali. Byli trochu nihilističtí. Na dobrou vlnu se naladili až později. Kolikrát se pak s námi setkávaly i celé rozvětvené rodiny,“ popisuje Tronečková.

Kristýna Tronečková cestovala za štěstím třeba po Japonsku

Ženu do debaty až časem

Kniha Naše cesty za štěstím je díky partnerovi Kristýny Matouši Hurtíkovi psaná z mužsko-ženské perspektivy. „Jsou tam i nějaké nové žánry, které jsme si spolu vymysleli. Každý píšeme svým nezaměnitelným stylem. Třeba v Turecku se ke mně jako k ženě chovali jinak než k Matoušovi. Ten tam měl velikou výhodu v navazování konverzací. Turci veškerou pozornost směřovali primárně na něj. Až když se konverzace rozehrála, tak jsem mohla vstoupit do hry.“

Matouš si první dvě publikace Cest za štěstím musel poctivě nastudovat, „Museli jsme se naladit na ten výzkum. Je to úžasná zkušenost, tvrdá práce, ale každý den je radostí. Předávat esenci štěstí jednotlivých zemí a příběhy, které se nám staly, je něco, co nás určitě naplňuje. Vždycky mě zajímalo, jak se žije různě ve světě, co dělá lidi šťastnými. Mám radost, že nám vyšla velká zelená knížka a že to tak můžeme předat čtenářům.“

Kristýna Tronečková a Matouš Hurtík

Kostarika je podle autorů takový nárazník mezi Japonskem a Tureckem. „Obě země na krajích jsou takové extrémy, takové ohnivé. Japonci tu svou ohnivost hodně schovávají za maskami. Emoce se tam na veřejnosti nesluší. Kostarika je takový zklidňující prvek uprostřed džunglí. Oni nic neřeší. Japonci velice prožívají i třeba čaj. Jeho příprava představuje velký rituál. Naopak Turci vezmou černý čaj, hodí tam kostku cukru a je vymalováno. Turecko má úžasné objevy. Tam si můžete připadat jako Indiana Jones. Procházíte se starými opuštěnými řeckými a římskými městy. Kostarika je nádherná příroda, nádherní lidé a Japonsko jsou zase ty tradice. Každá země je fascinující a úžasná.“

Ke knize běží taky doprovodná výstava. Ve svitavské Fabrice pokračuje až do jara 2024.

autor: Jakub Malý
Spustit audio

Související