Expertka na štěstí objela další země. Díky domorodcům zkoumá mosty i kulturní propasti
Spisovatelka Kristýna Tronečková se štěstím zabývá už řadu let. Téma ji chytlo a dokonce mu věnuje svůj doktorský výzkum. Jezdí po světě a důkladně si povídá s místními. Letos na podzim vydává pokračování Cest za štěstím.
Začala v Bhútánu, Izraeli a na Islandu. Následovalo Norsko, Arménie a Čína. Další knihu psala v norských horách skoro sedm měsíců. „V Norsku jsem žila poslední dva roky. Tam jsem měla ten svůj klid, vítr ve vlasech, rytmus, radost. Všechno jsem mohla vtisknout do knihy. Vyšla koncem října a u čtenářů si vede velmi dobře.“
Srovnání nesrovnatelných?
Zatím poslední trojice zemí vypadá zdánlivě nesourodě. „Zaujala mě právě díky kontrastům. Říkala jsem si, že tak bijí do očí, až esence každé jednotlivé země vyjde hezky najevo.“
Určité spojitosti přesto Kristýna našla. „Třeba Arménie a Čína mají úžasnou historii a představují velmi rodinné národy. Jejich státy nejsou tak dobře sociálně a ekonomicky nastavené jako třeba Norsko. Každý Nor se může s žádostí o pomoc jednoduše obrátit na vládu. Arménům a Číňanům pomáhají spíš rodiny. Čínská kultura trochu ustupuje moderní době, Arménie si tu svou drží. Stejně jako Norsko je velmi hrdým národem. Norsko a Čína zase mají společnou rozmanitou přírodu, od hor po moře.“
Odborný výzkum spirituality a štěstí je založený na hloubkových rozhovorech s místními obyvateli. Jak se s nimi vůbec komunikuje? „Domlouvám se anglicky, protože čínsky neumím, norština je u mě v plenkách a rusky ovládám jenom základy. Nejhorší domluva byla v Číně. Komunikace s nimi je dost peprná.“
Covidové plus
Lidé si obecně podle Tronečkové teď víc uvědomují opravdové hodnoty, které je můžou posouvat dopředu a dodávat jim víc energie. „Jde třeba o zdraví, pospolitost. Dokonce se objevily výzkumy, že si Češi v době covidové zlepšili rodinné vztahy. Covid je nebezpečný a ošemetný, ale přesto je tady tato pozitivní zpráva.“
Rodačka ze Svitav Kristýna Tronečková vystudovala psychologii na Masarykově univerzitě, kde dál pokračuje v doktorském programu. Zároveň dokončila studium žurnalistiky. Ve své psychologické praxi provozuje pozitivně orientovanou psychoterapii a kurzy seberozvoje, kde se zaměřuje na štěstí a pozitivní přístup k životu. Často se taky účastní cestovatelských přednášek.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou
Ondřej Kepka, režisér a moderátor


Tajný deník čínské císařovny
Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.