Charita si na sebe musí vydělat. Pomáhá štědrost
Nějakých 30 let funguje Oblastní charita Pardubice. Hlavní cíl se ale nemění. Pomáhat potřebným.
„Naším hlavním účelem je péče o rodiny, když jsou v tíživé životní situaci. Přijde nemoc, stáří. Aby rodina mohla být co nejdéle a nejkvalitněji spolu. Všechny naše služby cílí tímto směrem. Máme pečovatelskou službu, domácí zdravotní péči, domácí hospicovou péči. Nabízíme nějakých 23 služeb. Chceme, aby rodina spolu mohla být až do samotného konce. Aby náš blízký mohl odejít z tohoto světa doma v kruhu nejbližších. Denně naše pečovatelky, sestry vyrážejí k 500 až 600 pacientů a klientů v sociálních a zdravotních službách. Fungujeme ve 14 střediscích,“ popisuje za charitu Jan Lohynský.
Nevejdeme se
Když charita v 90. letech minulého století začínala, tak tehdejší objekty stačily. Ale postupně se zvyšuje počet klientů i zaměstnanců. Taky proto pokračuje rekonstrukce objektu v Dražkovicích, kde vznikne zázemí pro domácí hospic a ambulanci paliativní medicíny, středisko pečovatelské služby a osobní asistence. Velký projekt se chystá v Holicích ve spolupráci s MAS Holicko. Konkrétně Centrum sociálních služeb.
Protože platby pojišťoven kryjí zhruba 60 procent reálných nákladů domácího hospice, který je přitom pro pacienty a jejich blízké zdarma, musí charita oslovovat dárce, nadace a pořádat benefiční akce.
Kam můžete zajít charitu podpořit? Poslechněte si v rozhovoru.
Související
-
Těžce nemocné děti patří domů, ne do nemocnice. V dětské paliativní péči vědí, jak to zvládnout
Patnáct tisíc dětí v České republice trpí velmi vážnou nemocí, která je limituje nebo ohrožuje na životě. Ročně takových dětí přibude osm set.
-
Lidé nám dávají klíče. Charita stojí na velké důvěře
Každý člověk je pro nás důležitý. To tvrdí Oblastní charita Nové Hrady u Skutče, která funguje přesně 30 let.
-
Jak se starat o těžce nemocného člověka? Chrudimská charita poradí u vás doma
Stárnutí je neodvratný proces, který se nikomu nevyhne. Oblastní charita ČR má vizi umožnit lidem žít a dožít doma. Tomu přizpůsobuje své služby i chrudimská charita.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.