Chcete hypotéku? Máme pro vás aktuální informace

Hypotéka (Ilustrační foto)
Hypotéka (Ilustrační foto)

Podmínky pro zájemce o hypotéky se postupně zpřísňují už od začátku roku 2018.  Od 1.ledna banky neposkytují stoprocentní hypotéky, maximálně devadesátiprocentní.

„Když si chcete půjčit například milion, musíte dát předem minimálně sto tisíc korun. Je to podmínka pro to, aby si člověk mohl vzít hypotéku. Je tedy důležité mít nějaké peníze v zásobě, což může být problém pro mladé rodiny,“ vysvětluje manažer SMS finance Radim Frolík.

Vysoce podporované jsou pak hypotéky do osmdesáti procent hodnoty nemovitosti.

Změny od 1. října 2018

  • Žadatelé o hypotéku mohou mít maximální úvěrové zatížení ve výši devítinásobku jejich ročního čistého příjmu. Pokud jde o partnery, příjmy se sčítají, což platí i pro nesezdané páry.
  • Celkové splátky úvěru nesmí překročit 45 procent čistého ročního příjmu žadatele. Pokud máte 10 000 čistý měsíční příjem, nemůžete platit na veškerých úvěrech více než čtyři a půl tisíce měsíčně.
  • Nové podmínky nastavené Českou národní bankou se týkají i refinancování.

„V případě, když bude chtít člověk refinancovat, bude muset žádat o nový úvěr. Takže se na to bude pohlížet úplně nově, se všemi podmínkami, které jsou momentálně zavedené,“ říká Radim Frolík.

Refinancování  znamená, že se můžete k datu výročí fixačního období rozhodnout, zda zůstanete u stejné banky, nebo budete refinancovat do jiné banky, která nabízí lepší podmínky.

Proč ČNB zpřísňuje pravidla

„Ze strany České národní banky jde o prevenci. Mluvím teď o krizi, která může přijít. Například v Americe v roce 2008 dostal hypotéku skoro každý, a lidé i celkově ekonomika tam na to doplatili. Aby se krizi předešlo, dělá ČNB tyto kroky. Je to podle mě v pořádku,“ konstatuje finanční poradce Radim Frolík.

Dobrá zpráva na závěr

U nových hypoték sjednaných od 1. ledna 2018 platí další novinka. Vždy k ročnímu výročí je možné umořit celkovou jistinu o 25 procent.

Pokud si půjčíte jeden milion k 1. lednu 2018, můžete tam k 1. lednu 2019 vložit 250 tisíc korun a takto umořit svůj dluh. To platí u všech nově sjednaných hypotečních úvěrů. Ze strany banky se neplatí žádný poplatek.