Chovatel začínal s žížalami, teď má želví safari
Ve Vošticích u Vysokého Mýta už nějaký čas vzniká želví safari. Záliba v chovu zvířat, především plazů, se stala pro pana Luďka Hojného spíš než koníčkem pořádným koněm, o kterém přišel vyprávět do Dobrého rána.
Zahrada Harta, jak se voštická „zoologická zahrada“ jmenuje, není jen o plazech a obojživelnících: „Určitou naší specializací jsou nižší formy zvířat, plazi, obojživelníci, hmyz… ale máme tam i chlupatá a opeřená zvířata, například lamy, klokana, skupinku vietnamských prasat, pštrosy, papoušky, dikobrazy, nosály, surikaty,“ popisuje Luděk Hojný.
Zároveň ale dodává, že o zoologickou zahradu nejde: „Zatím ještě nejsme zoo, ale vzniká tam areál, kde je k vidění spousta zvířat, rostlin a vody. Pole, které tam kdysi bylo se mění v areál přírodnějšího charakteru.“
Vše začalo u lahve s žížalami
Zkušenosti s chovem zvířat získával Luděk Hojný už od brzkého mládí: „První můj zápich byl, když jsem vzal třílitrovou sklenici od okurek a lopatičku, nanosil jsem si hlínu a dával do ní žížaly.“
Želví safari, které ve Vošticích Luděk Hojný provozuje, není nic jiného než chov želv několika druhů v podmínkách, kdy želvy mají určitou náhražku přírodního biotopu: „Na určitou část roku chované želvy umisťujeme do venkovních výběhů, které jsou zároveň přístupné lidem.“
Želvy dnes ale můžete potkat i ve volné přírodě: „To jsou takové ne úplně dobré želvy, jde o nepůvodní druhy… ony jsou to takové hezké mrňavé želvy, když se koupí v akvaristice, nicméně když vyrostou, jsou na bytové podmínky poměrně velké. Lidé, když se jí chtějí zbavit, ji vezmou a někde u Labe ji pustí,“ vysvětluje Luděk Hojný, který se účastní také různých záchranných programů ohrožených druhů.
„Jde o spolupráci různých institucí a organizací, týká se to konkrétně těch želv, kdy některé jejich druhy jsou v zastoupení několika málo desítek jedinců, tam potom každé zvíře, které je v lidské péči je cenné, stejně jako snaha o jeho rozmožení.“ Závěrem Luděk Hojný pozval do zahrady Harta, která se jistě stane vděčným cílem letních výletů pro mnoho rodin s dětmi.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.