Chrudim vzpomíná na „svého“ architekta
Ve čtvrtek zahájili v Regionálním muzeu v Chrudimi výstavu nazvanou Život a dílo stavitele architekta Cyrila Luhana. Stalo se tak u příležitosti 120. výročí od jeho narození.
Cyril Luhan se narodil v Řenčích v Plzeňském kraji, na začátku 30. let minulého století se usadil v Chrudimi. Tam v letech 1930 až 1948 jeho firma vyprojektovala řadu domů a budov. Na výstavě se návštěvníci dozvědí, co ho do Chrudimi přivedlo a seznámí zájemce s dílem tohoto architekta.
Čtěte také
„Těch staveb je přibližně 500. Jedny z nejznámějších jsou Husův sbor nebo Městský úřad v Chrudimi. Pak jsou to především rodinné domy a domky a také činžáky ve směru na Slatiňany po levé straně,“ říká ředitelka Regionálního muzea v Chrudimi Klára Habartová.
Mezi další ikonické stavby patří základní škola v Bojanově nebo zastávka na Podhůře. „Ta byla nedávno rekonstruovaná. Těch staveb je hodně nejenom v Chrudimi, ale i v okolí. Stavěl i pro významné podnikatele, třeba pro pana Vaňka, který byl podnikatelem v zahradnictví, a pro mnohé další. Kdo neměl ve 30. letech dům od Luhana, jako by nebyl.“
Po komunistickém převratu v roce 1948 firmu Cyrila Luhana znárodnili a zabavili mu i veškerý majetek. V roce 1951 ho s rodinou vystěhovali i z jeho vily. Chvíli mohl působit jako národní správce ve svém bývalém závodě, nakonec byl přeřazen do stavebních závodů. Pracoval v Průmstavu, v dole v Komořanech i v chrudimském Okresním stavebním podniku.
Výstava potrvá až do 17. listopadu.
Související
-
Jako nová. Opravu výjimečné zastávky v Chrudimi zaplatil soukromý dárce
V Chrudimi dokončili opravu architektonicky cenné autobusové zastávky. Funkcionalistická stavba na Podhůře patří mezi poslední dochované v Pardubickém kraji.
-
Zastávka u Chrudimi a městský park mají šanci být kulturními památkami
Další dvě místa v Chrudimi by mohla získat status kulturní památky. Jde o Městský park s cenným maurským pavilonem a autobusovou zastávku na Podhůře.
-
Honosnou vilu v Chrudimi si stavebník František Wiesner užil jen pár měsíců
Výjimečným domem Masarykova náměstí je Wiesnerova vila. Stala se reprezentativním sídlem továrníka, který stál u zrodu největšího chrudimského podniku, budoucí Transporty.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.