Zastávka u Chrudimi a městský park mají šanci být kulturními památkami

10. červen 2022 10:33

Další dvě místa v Chrudimi by mohla získat status kulturní památky. Na seznam navrhuje Národní památkový ústav zařadit Městský park s cenným maurským pavilonem. A také autobusovou zastávku na Podhůře postavenou ve funkcionalistickém stylu. Podle NPÚ je přístřešek na Podhůře jednou z posledních zachovaných funkcionalistických zastávek v Pardubickém kraji. Návrh ještě musí posoudit ministerstvo kultury.

Tvůrcem zastávky je významný chrudimský prvorepublikový architekt a stavitel Cyril Luhan, který ve městě vystavěl kolem stovky obytných domů a úředních a dalších budov, například hotelovou školu, Husův sbor nebo Městský úřad v Pardubické ulici. Jeho firma patřila mezi první, které byly po únorovém komunistickém převratu v roce 1948 znárodněny.

Zastávka pro maminku

„Zastávka vznikla až za socialismu. Rodina tehdy byla vystěhována ze svého domu na Podhůru a jeho maminka musela každý den dojíždět do kravína. Aby tam nemusela stát v dešti a čekat každé ráno na autobus, Luhan jí postavil takovouto zastávku,“ řekl starosta František Pilný (ANO). Město plánuje přístřešek zrekonstruovat.

Podle podkladů NPÚ byla 1. února 1960 v Chrudimi zavedena místní přeprava lidí, která umožnila spojení odlehlých čtvrtí s centrem města. Zastávka byla vystavěna v tzv. akci „Z“ podle Luhanova projektu někdy před rokem 1961. V roce 1954 objekt na leteckém měřickém snímku ještě vidět není, roku 1961 už ano.

Autobusová zastávka u Podhůry

„Důležitá je také funkce a skutečnost, že tato ryze utilitární stavba na rozcestí má po opravě šanci nadále sloužit, současně jako připomínka slavné éry architektury,“ uvedl NPÚ.

Památkáři také navrhli zapsat mezi nemovité kulturní památky městský park u Pardubické ulice. Podle nich se jedná o autenticky dochované dílo zahradního umění, které bylo výrazně upraveno předním českým krajinářským architektem Františkem Thomayerem, a je dokladem jednoho z prvních městských parků ve východních Čechách.

Výstavní pavilon v Městském parku v Chrudimi

Součástí jsou také drobné zahradní stavby originálního výstavního „maurského“ pavilonu a repliky odpočinkového altánu. Původní park vznikl v letech 1875 až 1876. Později podstoupil výrazné proměny a úpravy.

autoři: kop , pta | zdroje: Český rozhlas , ČTK

Související