Chrudim začne vykupovat pozemky pro poldr, který ochrání sídliště Na Šancích

15. březen 2016

Chrudim začne vyjednávat o výkupech pozemků pro nový protipovodňový poldr. Ochranná hráz a suchá nádrž mají sloužit jako pojistka pro obyvatele sídliště Na Šancích. Naposledy ho voda zatopila vloni, a to hned dvakrát za sebou.

Zatopená auta, vyplavené sklepy, tak to na Šancích vypadalo vloni v červnu. Od té doby radnice mluví o stavbě ochranné hráze. Nedařila se jí ale dohoda s majiteli pozemků. Těm teď dorazí dopis s nabídkou kupní ceny. Za výkupy město zaplatí šest milionů korun.

Pokud se jednání znovu zablokuje, existuje krajní možnost, říká starosta Chrudimi Petr Řezníček z SNK-ED: „V případě, že se nedohodneme, budeme muset postupovat v režimu vyvlastnění a získání pozemků touto cestou.“

Není poldr zbytečně drahý?

Ne všichni zastupitelé ale se stavbou poldru souhlasí. Nebude totiž zrovna levný. Místostarosta Chrudimi Roman Málek z KDU-ČSL odhaduje náklady až na šedesát milionů korun.

A to je podle něj moc: „Já jsem pro udělat úspornější variantu, byť třeba není tak komfortní, nicméně protipovodňová opatření, která se používají v zahraničí, případně u Vltavy. Toto řešení je levnější, rychlejší a v podstatě se dá říct, že je téměř hned proveditelné.“

Navržené řešení je ale podle starosty Petra Řezníčka jediné možné: „Některé alternativy jsou z říše snů a lidová tvořivost v takovýchto aktivitách, si myslím, že je nepatřičná. Pro mě jsou důležité postupy, které navrhli odborníci.“

Na stavbu se Chrudim pokusí získat evropskou dotaci. Ta ale nemusí být tak vysoká a výhodná, jak si město představuje.

„Když se na to podívá dotační úředník, vyhodnotí případné škody, které jsou řádově v desítkách až stovkách tisíc korun, oproti nákladům přibližně 30 až 60 milionů korun, tak ta efektivita je velice špatná. Obávám se velice nízkého bodového ohodnocení projektu,“ upozorňuje Roman Málek.

Výkupy pozemků začnou ještě letos. Samotná stavba poldru nejdřív příští rok.

autor: kop
Spustit audio