Co Čech, to vodák. Pořád se ale máme co učit
Nejen autem nebo na kole můžeme vyrazit na výlet. Co byste řekli mokré variantě? Pokud jedete poprvé na vodu, jako plavidlo zvolte kánoi. Břehy Labe vám nabídnou krásnou podívanou. Pro maximální spokojenost a zážitky dbejte na bezpečnost, alkohol vodě nesluší. Naopak plovací vesta ano.
Když se rozhlédneme po krajině v okolí Labe mezi Hradcem Králové a Pardubicemi, zjistíme, že tady ještě máme kus hezké přírody. Plavbu můžete začít od jezu přesně na pomezí Královéhradeckého a Pardubického kraje, na spojnici mezi Vysokou nad Labem a Opatovicemi nad Labem. Na písečném břehu pod jezem máte ideální nástup do lodí. Na pár místech projedete malé chatové osady a na horizontu budete mít Kunětickou horu. Až se přiblížíte k Pardubicím, uvidíte siluetu města s věží Zelené brány, zámku a výškových budov. Trasa je dlouhá 22 kilometrů.
Začínáme na vodě
Nejeden z nás si položil otázku, jestli se napoprvé posadit do kánoe, nebo do raftu. Vedoucí vodního klubu Pardubice Jan Šťastný v tom má jasno. „V Česku určitě kánoe. Na rafting tady řeky vhodné nejsou, nebo tečou jenom na jaře. Kánoe se dělají pro dva, i pro tři. Ty třímístné můžou využít i rodiny s dětmi.“ Pro začátečníky je ideální trať dlouhá 10 maximálně 20 kilometrů. Informace o sjízdnosti řek i mimo Českou republiku najdete v aplikaci River Up.
Největší a nejčastější chyby
Většina vodáků pije na vodě alkohol, který si dopřejí během zastávek přímo na cestě. Na hodně frekventovaných řekách je konzumace až přespříliš velká. Lidé také podceňují svoje schopnosti a náročnější vodu nezvládnou. Největší problém je, že děti stále nemají plovací vesty.
“Uvědomte si, že když se něco stane, dítě zvládne v této situaci plavat zhruba minutu, pak už to jde velice rychle,“ varuje Jan Šťastný. Nezapomeňte na přilbu. I když jsou úmorná vedra, děti by ji na hlavě měly mít. Když rozbijete loď, je dobré, s sebou vozit samolepící pásku. Zalepíte tím jak loď, tak pádlo, prst nebo nohu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.