Co s vajíčky po Velikonocích? Naložte je!

30. březen 2017
Nakládaná vejce

Nejen hermelín a utopenci, při nakládání můžete vyzkoušet i jiné sýry či uzeninu. Naložit si toho doma ale můžete podstatně víc. Co třeba zkusit ryby, zeleninu nebo vejce?

Nakládá se nejčastěji do oleje nebo octa (ten musí být zředěný). „Do oleje patří především sýry, ty si většinou pro jejich výraznou chuť nakládat do octa nedokážu představit. S jednou výjimkou, kterou je balkánský sýr, “ říká autorka kuchařky o nakládání Daniela Turecká a doplňuje: „Do octa se nakládají třeba uzeniny. Ale ani tady to není tak striktní. V kuchařce mám třeba recept, který jsem nazvala Roztančený čardáš, což je kombinace paprikového salámu a sýru, který se nakládá do oleje.”

Nakládání s fantazií

Při nakládání sýru je možné podle Daniely Turecké použít skoro všechny druhy s výjimkou sýru taveného. „Nepříliš vhodný je třeba také sýr hodně uleželý a podobného typu, jako je rokfór, tady by ten výsledek určitě nebyl na vidličku, ale spíš na namazání na chleba,” konstatuje.

Pokud se rozhodnete nakládat, musíte si předem rozmyslet, pro kolik lidí to bude, protože po otevření pak naložená potravina patří do lednice, kde vydrží už jen asi 14 dní.

Při nakládání se pak, co se chuti týče, fantazii meze nekladou. Může to být na kyselo, sladko, sladkokyselo, nebo pikantní. Použít můžeme sušené koření, ale i čerstvé bylinky, oříšky, ovoce a samozřejmě zeleninu; nejoblíbenější je cibule, chilli papričky nebo zelí.

„Pokud chcete, aby chuť nálevu do potraviny správně prostoupila, jednotlivé suroviny jen nevrstvěte,” radí Daniela Turecká s tím, že je dobré třeba uzeninu či sýr, rozříznout a vložit to, čím prokládáte, mezi rozkrojené strany. Špekáček či jinou uzeninu je lépe z podobných důvodů oloupat. A jak dlouho pak nechat uležet? Asi pět dní při pokojové teplotě.

Nakládaná vejce, nejen o Velikonocích

Nakládaná vejce

Co s těmi desítkami vykoledovaných vajec? To řeší řada domácností po Velikonocích. Pomazánka či vaječný salát se brzy přejí a vyhazovat by to byla škoda. Co třeba vyzkoušet vejce naložit podobně, jak to mají rádi třeba Angličané? Daniela Turecká nám poskytla svůj oblíbený recept na nakládaná vejce:

Potřebujete (na 1l sklenici):
4 až 5 menších vajec z volného chovu
hrst hladkolisté petrželky
pár lístků bazalky
hrst pažitky
250 ml vody
1 lžíci cukru krystal
100 ml balzamikového octa
čerstvě mletý pepř a sůl

Postup:
Vejce vložte do vroucí vody a nechte je vařit 9 minut, ne déle. Pak je okamžitě zchlaďte studenou vodou.

Nechte vejce odpočívat a připravte si lák. Nasekejte bylinky. Ve vlažné vodě rozmíchejte cukr, přilijte balzamiko a byliny, jemně opepřete a osolte.

Vychladlá vajíčka oloupejte, vložte do sklenice a zalijte lákem. Nechte dva dny rozležet v lednici a pak už je můžete jíst, podávat nebo někomu věnovat.