Čtrnáct nehod na chrudimském náměstí. Hasiči soutěžili ve vyprošťování

Hasiči soutěžili na mistroství ČR už podeváté

Na chrudimském náměstí od rána zasahovali hasiči. Jsou to ale zásahy jen simulované. Konalo se tam totiž mistrovství České republiky ve vyprošťování u dopravních nehod.

Obhlédnout situaci, zajistit vozidlo, vyřadit z provozu nevybuchlé airbagy a pak vyprostit zraněného. Tak by se dal v krátkosti popsat postup práce hasičů, když přijedou k dopravní nehodě. Na chrudimské náměstí se dnes sjely hasičské týmy z Čech, Moravy i Slezska a soutěží, kdo z nich je v této disciplíně nejlepší.

„Vytváříme vstup pro tu zraněnou osobu. Ten by bylo potřeba udělat co nejkomfortnější, ale vždycky to tak nejde. Zvlášť v dnešní době, kdy ty auta jsou lepší, pevnější a dokonalejší, tak pro cestujícího je to skvělá věc, ale pro nás na vyproštění je to čím dál větší problém,“ popisuje práce na vyproštění z vozidla Petr Dufek, velitel týmu Pardubického kraje.

Na mistrovství ČR ve vyprošťování soutěžili hasiči už podeváté.

„Každé auto je jiné, ale určitě máme nějaký nadhled a přemýšlíme nad tím, když se to dělá. Je hrozně důležité to neuspěchat a všechno dělat s rozumem a rozvahou.“

Žádné vraky, jen nová auta

Každý tým má svůj vlastní scénář. Podle koordinátora Martina Žaitlika jsou rozdílné, ale jsou obtížností srovnatelné. „Snažíme se, aby všechny byly vyrovnané a byly dělány tak, jak se s tím reálně setkáváme u dopravních nehod, ale také tak, aby byly týmy schopny to v časovém úseku zvládnout. Je možné, že některé scénáře jsou více technicky náročné a některé jsou náročnější na vedení zásahu po stránce velení a taktiky. Některé zase mohou být obtížnější ve vztahu k poskytnutí předlékařské pomoci pro figuranta.“

Náročné léto pro hasiče: Požárů bylo více než dopravních nehod

03460540.jpeg

Krajští hasiči mají za sebou nejnáročnější léto za posledních několik let. Oproti loňsku museli například hasit dvojnásobně víc požárů. Víc bylo i nebezpečného hmyzu.

Hasiči nacvičují zásahy na úplně nových vozech, které vypadají, jako by právě sjely z výrobní linky. „Jsou to takzvaně zkušební vozy z automobilky, které se ale nesmí dostat do silničního provozu,“ vysvětluje mluvčí HZS Pardubického kraje Vendula Horáková.

Mistrem ČR ve vyprošťování u dopravních nehod je družstvo HZS Královéhradeckého kraje. Gratulujeme! Bronzová medaile patří domácímu družstvu HZS Pardubického kraje.

Na vyproštění zraněné osoby z vozidla mají hasiči maximálně 20 minut. Informace o soutěži a fotogalerii naleznete na stránkách celého mistrovství.

Spustit audio

Související