Čtvrteční Noční linka: Svatý týden a maturita

22. květen 2025

Maturita nemá dnes tutéž podobu jako před třiceti, padesáti nebo sedmdesáti lety. Ale napjaté očekávání a nervozita před tou zkouškou dospělosti se jistě srovnávat dá.

A stejně tak se napříč desetiletími snažíme podobnými cestami o co nejlepší výsledek při písemných, ústních i praktických zkouškách, které jsou završením našich školních let. Před závěrečnou fází maturitní zkoušky jsme doháněli, co se dalo. Někdy více, někdy méně systematicky jsme se do hlavy snažili dostat to, co se z ní vytratilo. A někdo svatý týden věnoval především tvorbě tzv. taháků. 

O maturitě a svatém týdnu v dobách minulých i současných si dnes na telefonu 731 800 900 můžete povídat v Noční lince s Borkem Kapitančikem. Psát můžete také na e-mail linka@rozhlas.cz nebo do webového formuláře níže.

Radek |Dobrý večer. Je to již několik let co jsem dělal maturitu. Byl jsem žák který se nepotřeboval nikdy učit. Stačilo mi pouze poslechnout si učivo a jak se říká nějak mi to samo vlezlo do hlavy tečka i před maturitní zkouškou jsem to nějak nehrotil. Pamatuji si pouze že byl nějaký okruh otázek které jsem si narychlo prošel a když jsem něco nevěděl tak se to doučil. Jako dnes si pamatuji že tam byla jedna otázka na typy měřidel. Tento okruh jsem přeskočil s poznámkou v hlavě že je to přece nějak obkecám. Samozřejmě jsem si u maturitní zkoušky vybral tuto otázku a na odpověď jaké máme druhy měřidel jsem odpověděl to jsme se někdy učili? Měli jste vidět ten výraz zkoušejícího a mého velmi oblíbeného třídního učitele. Prošel jsem jen s odřenýma ušima ale maturitu mám hotovo hezký večer přeji
Eva z jižních Čech|Během svaťáku jsem si odškrtávala otázky, na každý den jsem si předepsala jejich určitý počet. Stejně mi vždy nějaké zbyly do dalšího dne. V písemce z českého jazyka jsem zvolila úvahu na téma týkající se kultury. Pamatuji si jen, že jsem použila obrat: bačkorová kultura (sledování televize). Maturovala jsem z češtiny, ruštiny, matematiky a biologie. Šla jsem na řadu jako první ve středu po obědě. Musela jsem ale přijít i ráno pro případ, že by se někdo z dopolední várky studentů nedostavil. Profesorka češtiny, která během studia byla velice přísná, měla snahu mi na potítku pomáhat s větným rozborem, ale já to nepotřebovala. Vytáhla jsem si Karla Hynka Máchu a pokud si pamatuji, i část jeho Máje jsem recitovala. Chtěl jsem Jana Nerudu, ale ten už do středy vypadl. Z ruštiny jsem si vytáhla Maxima Gorkého, pamatuji si Óblako v štanach. Maturitu jsem složila na samé jedničky. Když jsem šla ze zkoušky domů, poprvé v životě mě bolela hlava ☺. Přeji všem krásné májové dny. Eva z jižních Čech
Daniela z Prahy |Dobrý večer, téma jakoby pro mě dělané. Byla jsem totiž minulý týden na abiturientském setkání. Na svatý týden nezapomenu především proto, že mi najednou začala maminka podstrojovat. Vařila mi kakao, k obědu jsem d si mohla otevřít velkou konzervu. Krůtí prsa a stehna. Nikdy více jsem ji už sama pro sebe nedostala. Netušila jsem, že moji rodiče ten čas prožívají intenzivněji než já. Měla jsem v ruce glejt z Pedagogického institutu, že jsem řádně složila zkoušky a jsem přijata. Známky na vysvědčení byly s vyznamenáním, tak mě ani nenapadlo, strachovat se. Teprve po maturitě mi doma tatínek přiznal, že děkan mu už před týdnem sdělil, že toto rozhodnutí změnil s odůvodněním, že dcera faráře nemůže vychovávat socialistickou mládež. Dobře že jsem to nevěděla. Byl to den ztráty mých mladických iluzí. Psal se 2. červen 1960. Od 1. července jsem začala pracovat v rádiu. Všechno zlé je pro něco dobré! Sešlo se nás letos ještě dvanáct. Po 65 letech. Bylo to báječné. Všem přeju krásné sny. Daniela
INKA|Vážený pane Borku, už jsem si mnohokrát říkala, že bych měla se svými zážtky skončit. Jenže Vy máte taková témata, která se bezprostředně týkají mého života. Při mé první maturitě jsem se v poklidu normálně učila a při slunečném počasí jsem na lehátku náhle usnula. Vzbudila jsem se s horečkou, v noci vystoupala až na čtyřicítku. Máma mě vypravila na cestu, já jsem šla jako ve snách. Podle toto také dopadla má maturita, pamatuji si jen, že mi profesoři sahali na čelo. Po vyhodnocení mi bylo lépe, ale přesto vím, že jsem moc plakala. Ulehla jsem s diagnózou hnisavá angína..Po všeobecném vzdělání jsem musela řešit odbornost, a proto jem začala studovat nadstavbovou ekon. školu - 2. maturitu jsem přestála se ctí. To už mi bylo 20, vdala jsem se a po mateřské dovolené jsem se dostala do situace, že jsem neměla nikoho na hlídání. Naskytla se situace, kdy jsem chtěla dát syna do mateř. školy s tím, že budu dálkově studovat při mladší dceři učitelství pro ZŠ. Při zápisu mě ta ředitelka přemluvila, ať jdu k ní, a tak jsem musela opět dálkově studovat .- pedagogickou školu pro MŠ.. Tuto nadstavbu jsem zvládla nejlépe - na samé jedničky. i při dětech a zaměstnání.Holt život to diktuje a člověk se musí učit prakticky celý život.
Dana|Dobrý večer. Taháky jsem měla pečlivě napsané a dodneška mám pár schovanych na památku. Jedinou otázku jsem se já, jednickářka z češtiny nenaučila- Hašek a Švejk. Samozřejmě jsem to vytáhla a protože tohohle autora absolutně nemusím, tak jsem ani nešplechtla. Nikdy jsem Švejka nečetla ani neviděla žádný film a knížku, co jsme měli doma, jsem hodila do sběru. Dostala jsem to sice za 2, díky písemné práci, ale dodnes mne to mrzí.
frantisek svaricek|DOBRÝ VEČÉR P.BORKU A POSL.N.L. CELÝ ŽIVOT JSME KAŽDÝ NĚJAK HODNOCENI ,AŽ TADY POTOM NÉJSME,TAK NA VÁS LIDÉ VSPOMÍNAJÍ,BUDTO PO DOBRÉM,NEBO SI NA VÁS NIKDO NEVZPOMENE,A TO JE TA SKUTEČNÁ MATURITA, I KDYŽ NA STŮDUJÍCH JSTE MATURITU UDĚLÁL S ODŘENÝMA UŠIMA. FRANTISEK ZE ŽIDLOCHOVIC.
Bedřich|já si na maturitu nepamatuju a hlavně na to,co bylo potom, to jsme to šli všichni zapít..
franz|svoji maturitu, cca před 60 ti lety, jsem nějak zvlášť neprožíval, kuriozitou bylo, že jsem se k ústním zkouškám například dostavil 40 minut po zahájení, neboť jsem předcházející večer pobyl v vinárně při sklence červeného a zaspal jsem, žádný problém nenastal, v uších mi zněla slova mého pana otce, hlavně nemlč, to je to nejhorší, co by jsi mohl udělat, tak jsem otevřel hubu a hovořil, hovořil, hovořil, hlavně odpověď neznající, jsem podpořil tím, co jsem znal, jak se říká, bičem mrská, veškeré vzdělání , tituly a pod. jsou pouhou letenkou, kterou získáte, rozhodující je, do jakého-že toho letadla nastoupíte a zda můžete ovlivnit tu cílovou stanici a zda víte, kterým-že to směrem cestujete............z chaloupky pod lesem v bílých karpatech zdraví noční linku pan franz, na závěr se ale musím přiznat, že to očekávání a nervozitu jsem prožíval teprve tehdy , kdy študovali moji tři synové, jó jak se říká , holt člověk se učí celý život a stejně není dost moudrý, študujte proto stále, třeba vás něco napadne a obrátíte svět naruby a budeme hodni se nazývat homo sapiensic
Jarka jesenicko|Zdravím všechny linkaře, Kolíne, Kolíne je heslo pro můj svatý týden. S polštářem omotaným kolem hlavy jsem se marně pokoušela ztlumit heroický baryton malíře pokojů, který ve vedlejším pokoji dusal na žebříku a hulákal další, podobné náborovky. Chtěla jsem dostat do hlavy téma Velká vlastenecká válka v ruštině, ale bohužel, čeština odvedle pořád vítězila, vyhnat malíře nešlo, čekali jsme na něj skoro půl roku a byl tím pádem nedotknutelný. Maturitu jsem nakonec zvládla i když v písemce z čj se krásně vyjímal nadpis Erbenova Kitice s měkkým i .

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.